Definicja "próbki towaru"

Zasadą jest, że nieodpłatne przekazanie towaru, przy nabyciu (wytworzeniu, itp.) którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia całości lub części VAT, należy traktować analogicznie jak sprzedaż, czyli opodatkować, stosując do towaru właściwą dla niego stawkę VAT. Powyższe nie ma jednak zastosowania, gdy przedmiotem przekazania są prezenty o małej wartości i próbki, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Co należy rozumieć przez próbkę, określa art. 7 ust. 7 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przez próbkę rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie przez podatnika:

1) ma na celu promocję tego towaru oraz

2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem jego promocji i ma skłaniać odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Reklama

Aby towar uznać za próbkę, powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.

Przykładowe towary, które mogą być uznane za próbki, wskazał podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi z 10 października 2013 r. na interpelację poselską nr 20686. Czytamy w niej:

"(…) W świetle wprowadzonej definicji, za próbki mogą być uznane przykładowo książki, w tym egzemplarze do recenzji, oraz płyty (jeżeli zostaną spełnione określone w proponowanym przepisie warunki). Innym przykładem mogą być próbki towarów spożywczych, które klienci mogą spożyć np. w ramach prezentacji danego towaru w sklepie, ale niewątpliwie nie zaspokajają one potrzeb potencjalnego klienta w zakresie tych towarów.

Definicja próbki nie obejmuje towarów lub niewielkich ilości przekazywanych np. w celu przeprowadzenia testów, badań i analiz służących do określenia właściwości fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych oraz biologicznych. Nieodpłatne przekazywanie egzemplarzy towaru lub niewielkich jego ilości celem potwierdzenia - na podstawie jego właściwości fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych oraz biologicznych - zgodności z określonymi normami, np. jakościowymi lub higienicznymi, nie podlega co do zasady opodatkowaniu VAT, gdyż celem takiego przekazania nie jest w ogóle konsumpcja. (…)"


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 34 z dnia 2013-12-01

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: VAT | fiskus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »