Dlaczego banki ignorują lokaty dla firm
Wojny depozytowej w przypadku lokat dla mikroprzedsiębiorców nie ma - można mówić co najwyżej o bitwie pomiędzy najaktywniejszymi graczami na tym rynku: FM Bankiem i Idea Bankiem. Dołącza do nich BGŻOptima, choć podczas debiutu nie przebił oferty liderów.
O ile stawki oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych systematycznie rosną, o tyle stawki lokat dla mikroprzedsiębiorstw idą w górę tylko w nielicznych bankach. Z grudniowej ankiety Tax Care wynika, że w zasadzie jedynymi bankami w czołówce rankingu, które w ostatnim czasie zmieniły ofertę na korzystniejszą dla klientów, są instytucje finansowe wyspecjalizowane w obsłudze firmowej:
FM Bank i Idea Bank. Obydwa banki zdecydowały się, w porównaniu z październikiem 2011 r., na podwyższenie oprocentowania depozytów trzymiesięcznych (FM Bank z 5,30 proc. brutto w skali roku do 6,10 proc., Idea Bank - z 5,30 proc. do 6,01 proc.), półrocznych (odpowiednio z 5,5 proc. do 6,20 proc. i z 5,45 proc. do 6,06 proc.) i rocznych (odpowiednio z 5,6 proc.do 6,4 proc. i z 5,9 proc. do 6,11 proc.). FM Bank zmienił także na korzystniejsze oprocentowanie lokat dwuletnich - z 6,0 proc. do 6,4 proc.. Dzięki tym zmianom FM Bank zajmuje pierwsze miejsce aż w czterech, właśnie w tych omówionych wcześniej, kategoriach czasowych.
W przypadku lokat zakładanych na najkrótsze terminy - miesięcznych i dwumiesięcznych - w dalszym ciągu niekwestionowanym liderem pozostaje Idea Bank ze stawkami przekraczającymi 8 proc. brutto w skali roku. I trudno będzie mu odebrać palmę pierwszeństwa - oferty Idea Banku nie przebił nawet debiutujący niedawno na rynku bank BGŻOptima, który reklamuje się jako "pierwszy internetowy bank specjalizujący się wyłącznie w oszczędzaniu".
Różnica pomiędzy pierwszym a drugim miejscem, które przypadło właśnie BGŻOptima, sięga prawie 3 pkt proc. w przypadku lokat miesięcznych. Natomiast biorąc pod uwagę depozyty dwumiesięczne, różnica pomiędzy pierwszym miejscem Idea Banku i drugim miejscem, które zajął Volkswagen Bank, przekracza 4 pkt. procentowe. Jeszcze większa jest różnica pomiędzy pierwszym miejscem a ofertami banków z ostatnich pozycji w rankingu lokat miesięcznych i dwumiesięcznych - sięga prawie 8 pkt procentowych. To sprawia, że mimo atrakcyjnych, wysokich stawek oprocentowania Idea Banku średnia dla depozytów zakładanych na najkrótsze terminy nieznacznie przekracza 3 proc..
Wspomniany wcześniej BGŻOptima, choć nie zdeklasował liderów, zadebiutował na trzecim miejscu, z oprocentowaniem od 5,10 proc. do do 5,30 proc., w czterech kategoriach czasowych. Wyjątkiem są rankingi depozytów miesięcznych oraz dwumiesięcznych - tych drugich debiutujący bank nie oferuje. Atrakcyjnym rozwiązaniem dla mikroprzedsiębiorców może być za to oferowana przez BGŻOptima odnawialna lokata dzienna, ze stawką oprocentowania 6,48 proc. brutto w skali roku. Lokata dzienna jest bowiem alternatywą dla kont oszczędnościowych - podobnie jak one umożliwia prowadzącym działalność praktycznie natychmiastowe dostęp do środków bez utraty odsetek - na przykład w razie nieplanowanych firmowych wydatków.
Oprocentowanie tejże lokaty jest jednak znacznie wyższe niż stawki oferowane mikroprzedsiębiorcom w ramach kont oszczędnościowych, tylko w nielicznych bankach przekraczające 4 proc. w skali roku. Ograniczeniem jest za to kwota lokaty, która nie może być wyższa niż 13,5 tys. złotych. Można za to założyć 8 tego typu lokat na łączną kwotę 108 tys. złotych.
Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
S - oprocentowanie stałe
Z - oprocentowanie zmienne
I - lokaty zaklądane przez internet
KDZ - kapitalizacja dzienna
* obowiązujące w dniu 1.12.2011 r.