Reklama

Do kogo powinien się zwrócić podatnik, jeżeli ma problem podatkowy?

Polskie przepisy prawa podatkowego bardzo często sprawiają wrażenie niejasnych i skomplikowanych. Nic dziwnego, że w wielu przypadkach właściwa ich interpretacja sprawia podatnikom mnóstwo problemów. Gdzie zatem można szukać pomocy w ich rozwiązaniu? Pomocna może się okazać księgowa, doradca podatkowa, czy też infolinia podatkowa.

Przepisy prawa podatkowego bardzo często sprawiają wiele problemów. Z uwagi na zawiłość niektórych zapisów ustaw i rozporządzeń Ministerstwa Finansów, podatnicy często potrzebują pomocy w zakresie prawidłowego ich zastosowania. Do kogo, w takiej sytuacji, należy się zwrócić po potrzebne wskazówki?

Firmowa księgowa często okazuje się pomocna

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często zatrudniają wykwalifikowaną osobę w celu prowadzenia księgowości w firmie. To osoba odpowiedzialna zarówno za porządek w kwestiach rachunkowych przedsiębiorstwa, jak również, przynajmniej teoretycznie, powinna służyć pomocą w zakresie podatków.

Reklama

Doradca podatkowy nie tylko pomoże zoptymalizować płacone podatki

Inną, nieco droższą opcją dla potrzebujących pomocy w kwestiach związanych z podatkami jest doradztwo podatkowe. Usługi biura doradztwa podatkowego polegają nie tylko na optymalizacji podatkowej, ale przede wszystkim na wyjaśnianiu i interpretowani prawa podatkowego, tak więc specjaliści w nich pracujący w ramach swojej wiedzy i umiejętności rozwieją wątpliwości podatnika.

KIP - gorąca linia podatkowa

Ponadto, podatnicy mający wątpliwości odnośnie przepisów prawa podatkowego mogą skorzystać z konsultacji telefonicznej, zapewnianej przez Krajową Informację Podatkową (KIP). Dzwoniąc pod specjalny numer 801055055 można uzyskać odpowiedź wykwalifikowanego w zakresie podatkowym konsultanta na frapujące pytanie. Warto zauważyć, że to nie jedyny przejaw działalności pracowników KIP'u. Przygotowują oni również informacje publikowane m.in. w prasie codziennej oraz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a w okresie składania rozliczeń rocznych, w ramach akcji Szybki PIT, służą podatnikom pomocą w składaniu zeznań.

Interpretacje podatkowe - źródło pewnych rozwiązań konkretnych problemów

Ostatnią możliwością uzyskania wskazówek w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego jest złożenie wniosku o interpretację podatkową. Podatnik, aby uzyskać interpretację indywidulaną, musi złożyć pisemny wniosek zawierający wyczerpujący opis obecnej sytuacji oraz przedstawić swoje stanowisko w sprawie, która wzbudza wątpliwości. Zadaniem organu wydającego interpretację jest przeanalizowanie postawy podatnika w obliczu przedstawionego stanu faktycznego oraz wydanie opinii, czy przedstawiony sposób postępowania jest zgodny z zamysłem ustawodawcy.

Należy podkreślić fakt, że posiadanie takiej interpretacji stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi karami nałożonymi przez urząd skarbowy, pod warunkiem, że podatnik dokona czynności podatkowej zgodnie z opinią zaprezentowaną w otrzymanej interpretacji. Z drugiej jednak strony, należy pamiętać, że interpretacje indywidualne dotyczą tylko konkretnej sytuacji opisanej we wniosku, a nie stanowią ogólnej wykładni prawa.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Elżbieta Węcławik, Tax Care

Sprawdź wskaźniki dla firm na stronach Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »