Dowóz pracowników do pracy

Mając na uwadze obniżenie kosztów działalności, przedsiębiorstwa niejednokrotnie wybierają na miejsce swej działalności tereny położone poza miastem.

Mając na uwadze obniżenie kosztów działalności, przedsiębiorstwa niejednokrotnie wybierają na miejsce swej działalności tereny położone poza miastem.

Odległość jest tu czynnikiem gwarantującym dowóz pracownika do zakładu pracy. Czy świadczenia te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT? Należy zauważyć, iż na gruncie ustawy o podatku VAT brak jest jednoznacznego rozstrzygnięcia.

Niektóre urzędy skarbowe stoją na stanowisku, iż dowóz pracowników do zakładu pracy jest nieodpłatnym świadczeniem usług na potrzeby osobiste pracowników i podlega opodatkowaniu, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, niezależnie od tego z jakich źródeł świadczenie to jest finansowane.

Głównym argumentem przytaczanym na poparcie powyższego stanowiska jest fakt, iż z przepisów Kodeksu pracy nie wynika obowiązek pracodawcy do dowozu pracowników z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, natomiast obowiązkiem pracownika jest dojazd do siedziby zakładu pracy.

Reklama

Praktyka gospodarcza niejednokrotnie pokazuje, iż dowóz pracowników do miejsca pracy jest koniecznością. Z sytuacjami takimi mamy do czynienia zwykle w przypadku braku właściwej komunikacji miejskiej lub pracy wielozmianowej. W celu rozwiązania problemu na gruncie ustawy o VAT warto posłużyć się wyrokiem ETS. Zgodnie z C-258/95 w przypadku gdy transport ze strony pracodawcy jest niezbędny, ponieważ pracownik nie ma innej możliwości dojazdu do miejsca pracy, usługi przewozu pracowników nie są wykonywane na potrzeby inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W efekcie przedsiębiorca nie ma obowiązku naliczania VAT. Analogiczne stanowisko prezentuje pismo z dnia 30 września 2004 r., sygn. ZP/443-240/04 wydane przez Wielkopolski Urząd Skarbowy. Rozwiązanie to wydaje się bowiem być najbardziej słuszne.

Patrycja Mikuła

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: VAT | obniżenie kosztów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »