DVD zastąpi paragony fiskalne?

Jak informuje Ministerstwo Finansów prowadzone są analizy i prace zmierzające do wprowadzenia systemu ewidencjonowania i przechowywania dokumentów kasowych wyłącznie w postaci odpowiednio zabezpieczonego zapisu elektronicznego.

Ministerstwo Finansów wskazuje także, że w przyszłości elektroniczne nośniki danych powinny całkowicie wyeliminować zapisy na nośnikach papierowych.

W aktualnie obowiązującym stanie prawnym podatnicy mają obowiązek przechowywać paragony fiskalne przez okres 5 lat. Obowiązek ten wynika aż z trzech ustaw podatkowych, tj. ustawy Ordynacja podatkowa, ustawy o rachunkowości oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Problem polega jednak na przechowywaniu tych paragonów. Konieczne jest posiadanie odpowiednio zabezpieczonego miejsca. Dla nieco zamożniejszy jest możliwość archiwizacji paragonów w specjalnych firmach zajmujących się przechowywaniem dokumentów. Jest to jednak zawsze dodatkowy koszt, który dla przysłowiowego sklepikarza może okazać się zbyt duży. Ponadto po kilku latach, a nawet miesiącach może okazać się, że paragon jest nieczytelny.

Reklama

Ministerstwo Finansów zdaje się dostrzegać ten problem stwierdzając, że "problem przechowywania paragonów i dokumentów emitowanych przez kasę może być rozwiązany poprzez dopuszczenie innej niż na nośniku papierowym formy zapisu, ale jedynie takiej, która by zabezpieczała zarówno trwałość zapisu jak i możliwość odczytu wszystkich zaewidencjonowanych danych".

Można być zatem pewnym, że w przyszłości nowe nośniki danych takie jak CD czy DVD zastąpią papierowe paragony fiskalne u wszystkich podatników. Niestety nie można być pewnym, co do terminu wejścia w życie postulowanych zmian. Ministerstwo Finansów nie podało bowiem żadnej konkretnej daty wprowadzenia przepisów umożliwienia wszystkich podatnikom przechowywania dokumentów kasowych w formie zapisu elektronicznego.

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: DVD | zastąpi | paragony | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »