E-podpis za 200 złotych?
W sześciu polskich miastach Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie - można "od ręki" załatwić podpis elektroniczny i otrzymać wszystko, co potrzebne do jego stosowania.
Dotychczas było to możliwe tylko w Warszawie i mogło wiązać się z kilkudniowym oczekiwaniem. Punkty, w których generowane są certyfikaty niezbędne do składania e-podpisu, uruchomiła na przełomie września i października w sześciu miastach Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). W innych miastach wojewódzkich oraz w Koszalinie, klienci Izby mogą zapoznać się z ofertą, uzyskać pomoc techniczną, podpisać umowę na świadczenie usług certyfikacyjnych, a także zamówić i odebrać certyfikat wraz z zestawem, czyli czytnikiem i kartą kryptograficzną. Uruchomienie terenowych punktów ma służyć temu, aby klient mógł załatwić wszelkie formalności związane z uzyskaniem certyfikatu w jednym miejscu, podczas jednej wizyty. Do niedawna certyfikaty generowane były wyłącznie w Warszawie, a na certyfikat z zestawem trzeba było czekać zwykle kilka dni. "Teraz klient będzie mógł poczuć się trochę tak, jak w salonie telefonii komórkowej wybrać interesujące go rozwiązanie, podpisać umowę i natychmiast otrzymać zamówiony certyfikat wraz z dodatkowymi urządzeniami" - powiedziała dyrektor działu usług certyfikacyjnych KIR, Elżbieta Włodarczyk. Decyzja Izby o uruchomieniu także poza Warszawą punktów generowania certyfikatów wynika z coraz większego zainteresowania rynku podpisem elektronicznym. Zdaniem Elżbiety Włodarczyk, wiąże się to przede wszystkim z wprowadzanymi przepisami i likwidacją barier, utrudniających korzystanie z e-podpisu. "Np. od sierpnia przyszłego roku firmy będą prowadziły elektroniczne rozliczenia z ZUS-em z wykorzystaniem certyfikatów kwalifikowanych, a nie - jak dotychczas - z wykorzystaniem certyfikatów wydawanych przez ZUS. Chcemy wyjść naprzeciw klientom i zapewnić im jak najlepszy dostęp do usług certyfikacyjnych" dodała Włodarczyk.
Cena certyfikatu i zestawu - jak poinformował reprezentujący KIR Adam Mitura - to ok. 200 zł rocznie. Z podpisu można korzystać niemal natychmiast po podłączeniu sprzętu do komputera. O e-podpis mogą starać się także osoby fizyczne, jednak na razie niewiele mogą załatwić z jego pomocą. Przedsiębiorcom i instytucjom podpis elektroniczny może służyć m.in. do zabezpieczania wymiany informacji z urzędami administracji publicznej, wystawiania faktur elektronicznych; przesyłania deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych czy deklaracji do ZUS, tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, wystawiania elektronicznych legitymacji studenckich; przesyłania raportów do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, informacji do resortu finansów czy zabezpieczaniu komunikacji z klientami bankowości elektronicznej. Krajowa Izba Rozliczeniowa jest pierwszą firmą w Polsce, która wprowadziła usługi podpisu elektronicznego.
W 1993 r. z rozwiązania Izby zaczęły korzystać polskie banki. KIR została powołana w 1991 r. z inicjatywy 16 największych banków, w tym Narodowego Banku Polskiego i Związku Banków Polskich. Swoje usługi kieruje głównie do instytucji bankowych, finansowych, dużych firm sektora telekomunikacyjnego i energetycznego oraz działających w obszarze e-commerce i administracji państwowej. Od 2003 r., na mocy decyzji ministra gospodarki, Izba jest także podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne w zakresie wydawania certyfikatów kwalifikowanych oraz znaczników czasu.
Podpis elektroniczny dla programu PŁATNIK przygotowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych Już wkrótce ZUS udostępni 7 wersję programu PŁATNIK. Nowelizacja ta pozwoli na stosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego do podpisywania deklaracji ZUS. Obowiązek ten zostanie na przedsiębiorców nałożony już w lipcu przyszłego roku. "Posiadamy największą w kraju sieć przedstawicielstw, składającą się z kilkudziesięciu punktów rejestracji oraz weryfikacji tożsamości, w których można zakupić zestawy do składania bezpiecznego podpisu - mówi Marek Barszczyński kierownik działu sprzedaży Sigillum PCCE..
W Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. od lutego 2003 roku działa SIGILLUM Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej świadczące kwalifikowane usługi certyfikacyjne. Punkty rejestracji, rozmieszczone w miastach wojewódzkich dają możliwość uzyskania podpisu elektronicznego "od ręki" podczas jednej wizyty. Klienci przesyłają wypełnione formularze - wnioski o wydanie certyfikatu drogą elektroniczną i umawiają dogodny dla siebie termin wizyty w punkcie.
Obsługa trwa ok. 30 minut, po których klient wychodzi z kompletnym zestawem (karta kryptograficzna, czytnik, oprogramowanie) do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego.Certyfikat jest ważny od następnego dnia, czyli otrzymanie podpisu elektronicznego gwarantowane jest niezwykle sprawnie i szybko.
Oprócz punktów rejestracji działa sieć punktów weryfikacji tożsamości, która jest wciąż rozbudowywana. Podczas wizyty w punkcie weryfikacji tożsamości następuje sprawdzenie tożsamości klienta na podstawie przedłożonych dokumentów i podpisanie umowy o świadczenie usług certyfikacyjnych. Wydanie certyfikatów nie następuje od razu, a dopiero po upływie 7 - 14 dni.
Obecnie podpis elektroniczny umożliwia:
1.elektroniczne rozliczania z ZUS-em (od 7 wersji Płatnika),
2.składanie wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego,
3.wysyłanie raportów do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej,
4.korespondencja z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych,
5.wysyłanie deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych,
6.wystawianie faktur elektronicznych,
7.wymiany informacji z urzędami administracji publicznej (termin obowiązkowy to maj 2008), 8.podpisywanie dokumentacji medycznej celem jej archiwizacji,
9.zabezpieczenie w bankowości elektronicznej (Nordea Bank Polska i BPH),