Faktury. Najdłużej na płatności czekają firmy w branży magazynowej

W Polsce mamy ponad 2 mln podmiotów w sektorze MŚP (małe i średnie firmy). Opóźnienia w płatnościach to jedna z większych bolączek w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najdłużej na przelew oczekują pracujący w firmach związanych z transportem i gospodarką magazynową.

  • Wielu odbiorców usług i produktów nie dotrzymuje umówionego terminu i płaci jeszcze później niż wynika to z faktury
  • Najszybciej płacą odbiorcy usług od firm zajmujących się obsługą nieruchomości. Wiosną było to średnio 9,7 dnia
  • Największe kłopoty z płynnością tradycyjnie mają firmy jednoosobowe

Jak donoszą eksperci Faktura.pl, najszybciej płacą odbiorcy usług od firm zajmujących się obsługą nieruchomości. Wiosną było to średnio 9,7 dnia. W tej branży czas oczekiwania na zapłatę zmniejsza się. W 2020 roku wiosną było to 13 dni, w ciągu ubiegłego roku czas się skracał, a od października 2021 roku oscyluje wokół 10 dni.

Reklama

Inne branże z krótkimi terminami zapłaty to pozostała działalność usługowa (10,4 dnia), działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (10,6 dnia) oraz edukacja (10,9 dnia).

Na drugim biegunie są firmy zajmujące się transportem i gospodarką magazynową. Tutaj wystawiając fakturę, w rubryce termin zapłaty figuruje średnio 21,3 dnia.
Poza transportem i gospodarką magazynową najdłuższe średnie terminy zapłaty stosuje się w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie - 15,2 dnia oraz w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej - 14,8 dnia.

Termin z faktury nie zawsze pokrywa się z dniem wpływu przelewu

Oczywiście termin zapłaty zapisany na fakturze nie zawsze pokrywa się z dniem wpływu przelewu. Wielu odbiorców usług i produktów nie dotrzymuje umówionego terminu i płaci jeszcze później.

Najmniejsze firmy, czyli jednoosobowe działalności gospodarcze to w skrócie konsumenci, pracujący w modelu mikrofirmy. To oni mają największe kłopoty z płynnością, a wg szacunków po pierwszym roku działalności 1/3 mikrofirm na zawsze znika z rynku. 

***

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: faktura | zatory płatnicze | MŚP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »