Firmy samodzielnie rozwiązują swoje problemy prawne
W sondażu prowadzonym już po raz drugi przez PBS DGA na zlecenie Gazety Prawnej i Wolters Kluwer na temat obsługi prawnej w polskich firmach ankieterzy przebadali 500 małych, średnich i dużych firm.
Kwestie do rozstrzygnięcia
Zdecydowana większość przedsiębiorców odpowiedziała, że stale napotyka w swej działalności problemy związane ze stosowaniem prawa. Najczęściej wymienianą kwestią, z którą musieli się borykać właściciele firm, było sporządzanie umów handlowych oraz umów kadrowych. Aż 64 proc. wszystkich firm wskazało, że właśnie te kwestie prawne najczęściej wymagały rozstrzygnięcia w ostatnich 24 miesiącach. Podobnie było w roku ubiegłym, kiedy to do kłopotów ze sporządzaniem umów przyznało się 61 proc. przedsiębiorców. W tym roku trudności w tym zakresie występowały najczęściej wśród dużych i średnich firm (odpowiednio 90 proc. i 83 proc.).
W porównaniu z wynikami ubiegłorocznego sondażu wzrósł odsetek największych przedsiębiorstw, które mają problemy ze sporządzeniem umów handlowych (w 2008 roku było ich 86 proc.). Jeżeli zaś chodzi o firmy małe, to w 2009 roku 59 proc. spośród nich wskazało, że sporządzanie umów handlowych powoduje najwięcej problemów prawnych.
Tak jak można było przypuszczać, w bieżącym roku wzrósł odsetek firm borykających się z windykacją należności. Ma to zapewne związek z międzynarodowym kryzysem, którego skutki odczuwamy coraz dotkliwiej. Jeżeli w 2008 roku na problemy związane z windykacją długów uskarżało się 48 proc. wszystkich firm, to rok później było ich już 52 proc. Wzrost ten najlepiej zaobserwować na przykładzie dużych firm (w 2008 roku - 70 proc., w 2009 roku - aż 78 proc.). Na kłopoty z windykacją skarżą się także małe i średnie firmy (odpowiednio 47 proc. i 74 proc.). Prostą konsekwencją tego stanu rzeczy jest fakt, że przedsiębiorcy muszą także radzić sobie z przygotowywaniem pozwów sądowych. Równo połowa wszystkich ankietowanych (o 4 proc. więcej niż w 2008 r.) przyznała, że w ciągu ostatniego roku musiała się borykać z tym problemem, przy czym największy odsetek - podobnie jak przy ubiegłorocznym badaniu (74 proc.) - stanowiły tutaj firmy duże (aż 79 proc.).
Bez pomocy prawnika
Zaskakiwać może fakt, że właściciele i zarządzający wskazywali najczęściej siebie samych, gdy pytano ich, kto najczęściej zajmuje się w firmie rozstrzyganiem problemów prawnych. W ten sposób odpowiedziało aż 48 proc. wszystkich badanych przedsiębiorców.
Jakimi sprawami z dziedziny prawa zajmują się najczęściej właściciele firm i osoby zarządzające ? Czym przede wszystkim zajmują się etatowi prawnicy? W jakiej sytuacji duże firmy decydują się na podjęcie współpracy z zespołem prawników?
Więcej: Gazeta Prawna 24.03.2009 (58) - str.2-3
Małgorzata Kryszkiewicz