Francuskie sieci handlowe łączą siły w Polsce. Sojusz zakupowy ma trwać 10 lat
Sieci Auchan i Intermarche chcą nawiązać partnerską współpracę. Do UOKiK już trafiły wnioski obu sieci o konsolidację. A na czym ma polegać sojusz zakupowy dwóch dużych sieci handlowych w Polsce?
Dwie sieci handlowe pochodzące z Francji chcą połączyć siły w Polsce. Ma to być długoterminowa współpraca partnerska. Na razie podpisano list intencyjny, a odpowiednie wnioski są już także u prezesa UOKiK.
Obie sieci handlowe chcą pozostać równoprawnymi właścicielami nowych podmiotów prawnych, dlatego 24 maja złożyły do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dwa wnioski o zgodę na konsolidację. Pierwszy z nich zakłada "prowadzenie wspólnych negocjacji warunków zakupu produktów spożywczych i niespożywczych marek własnych, krajowych i międzynarodowych z wybranymi dostawcami" - czytamy w informacji prasowej.
Drugi wniosek dotyczy z kolei towarów i usług. Auchan i Intermarche chcą nabywać je na potrzeby własnych działalności. A co to oznacza dla przeciętnego konsumenta?
Auchan i Intermarche liczą przede wszystkim na wzmocnienie relacji z dostawcami, co poprawi także atrakcyjność cen oferowanych produktów.
- Przymierze zakupowe, które zamierzamy zawrzeć, chcielibyśmy rozwijać w perspektywie długoterminowej i liczymy na to, że w sposób pozytywny wpłynie na rynek handlu spożywczego w Polsce - mówił Maciej Ćwikliński, prezes Intermarche w Polsce.
Sojusz ma trwać co najmniej 10 lat, a obie sieci chcą w tym czasie postawić na rozwój na wielu poziomach.
- Podejmujemy tę współpracę w przekonaniu, że pozwoli nam z jeszcze większą skutecznością dbać o siłę nabywczą polskiego konsumenta, co wraz z dostępnością wyjątkowo szerokiego asortymentu na stałe wpisane jest w strategię naszej sieci - powiedział Alexandre Saussard, prezes Auchan Polska.
Po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK sieci podpiszą wiążącą umowę. Planują zrobić to najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku.