Reklama

Ile wyniesie limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r.?

Z przywileju, jakim jest tzw. jednorazowa amortyzacja, mogą korzystać podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej oraz tzw. mali podatnicy, czyli tacy, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. Możliwość tę mają zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku dochodowego od osób prawnych.

Nowelizacją ustaw o podatku dochodowym, która weszła w życie 22 maja 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. nr 69, poz. 587), ustawodawca m.in. podwyższył zapisany w nich limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Mali podatnicy oraz rozpoczynający działalność w latach 2009-2010 uzyskali w ten sposób przejściowo prawo zaliczenia do kosztów podatkowych jednorazowej amortyzacji do kwoty 100.000 euro rocznie.

Reklama

Niestety, przepisy ustawy nowelizującej, dotyczące wysokości jednorazowej amortyzacji, przestaną obowiązywać z dniem 31 grudnia 2010 r. i - jeśli nic się w tym zakresie nie zmieni - jej limit zmniejszy się, gdyż powróci do poziomu zapisanego w ustawach o pdof i o pdop (art. 22k ust. 7 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16k ust. 7 ustawy o pdop). Z zapisów ustawowych wynika bowiem, że łączna kwota dokonywanych jednorazowych odpisów - zarówno u podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą, jak i małego podatnika - nie może przekroczyć w danym roku podatkowym równowartości 50.000 euro. Do przeliczenia tego limitu na złote stosuje się średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy i zaokrągla się go do 1.000 zł (art. 22k ust. 12 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16k ust. 12 ustawy o pdop). Stąd, biorąc pod uwagę średni kurs euro z 1.10.2010 r. w wysokości 3,9465 zł i ustawowo zapisany limit, kwota jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na 2011 r. będzie wynosić 197.000 zł. Jak widać, wobec obowiązującego na 2010 r. limitu w kwocie 422.000 zł, możliwość korzystania z omawianego przywileju zostanie znacznie ograniczona.

O wszelkich zmianach zachodzących w omawianym zakresie będziemy Czytelników informować na bieżąco.

autor: Agata Cieśla
Gazeta Podatkowa Nr 704 z dnia 2010-10-07

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: R. | rok podatkowy | podatnicy | VAT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »