Jak bronić się przez przedsiębiorcą - dłużnikiem, który ma intercyzę
Posiadanie wierzytelności w stosunku do dłużnika pozostającego w związku małżeńskim może dla wierzyciela okazać się problematyczne, szczególnie w zakresie wyegzekwowania tytułu wykonawczego.
Eksperci wskazują, jak przeprowadzić skuteczną egzekucję w przypadku, kiedy dłużnik pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje inny niż ustawowy ustrój majątkowy.
Obecne regulacje prawne w tym zakresie pozwalają wierzycielowi dość skutecznie chronić swoje interesy. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko przedsiębiorcy - dłużnikowi, pozostającemu w związku małżeńskim, jest podstawą do prowadzenia egzekucji.
Dotyczy to również dochodów z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych a więc ściśle określonych składników majątku wspólnego małżonków.
Istnieje możliwość prowadzenia egzekucji ze składników majątku osobistego dłużnika, nawet jeśli został on przez małżonków uszczuplony poprzez zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność ustawową.
Chyba, że wierzyciel o takiej umowie i jej zakresie wiedział przed powstaniem wierzytelności. W takiej sytuacji podejmuje świadomą decyzję o związaniu się z potencjalnym dłużnikiem, którego majątek nadający się do egzekucji może być definitywnie ograniczony - zwraca uwagę Julia Decowska - Olejnik, adwokat, parter zarządzający kancelarii Dowlegal.
Jak wskazują eksperci, dłużnik w tej sytuacji może podejmować próby udaremnienia egzekucji poprzez wskazywanie, że zawarł ze swoim małżonkiem tzw. intercyzę, czyli umowę ustanawiającą umowną rozdzielność majątkową, a całość zgromadzonego majątku należy do jego małżonka.
Wierzyciel powinien być świadomy, iż jeśli o takiej umowie i jej zakresie nie wiedział przed powstaniem wierzytelności, nie powinien bać się prowadzenia egzekucji, szczególnie jeśli małżonek dłużnika wyraził zgodę na czynność, która następnie stała się podstawą powstania tytułu egzekucyjnego bądź jeśli składnik majątku, na którym szczególnie zależy wierzycielowi należy do przedsiębiorstwa dłużnika.
W takich bowiem sytuacjach może on odpowiednio uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika i prowadzić egzekucję z majątku wspólnego a w przypadku przedsiębiorcy - uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika i prowadzić egzekucję ze składników przedsiębiorstwa. Wierzyciel powinien jednak wykazać, że wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa - wskazuje Julia Decowska - Olejnik.
Zawierając umowę, która potencjalnie może doprowadzić do powstania długu kontrahenta - przedsiębiorcy wobec nas, powinno się zebrać informacje związane stricte z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, jej rentownością, ale również te dotyczące jego sytuacji rodzinnej.
Najbardziej korzystną sytuacją byłoby uzyskanie od małżonka kontrahenta pisemnej zgody na zawarcie takiej umowy. W takiej bowiem sytuacji, wierzyciel będzie uprawniony do uzyskania klauzuli wykonalności nie tylko przeciwko dłużnikowi, ale również przeciwko jego małżonkowi oraz do prowadzenia egzekucji z całości składników majątku, które objęte byłyby wspólnością ustawową małżeńską, gdyby tzw. intercyzy nie zawarto - dodaje Julia Decowska -ł Olejnik.
Zgodnie z prawem dłużnik może bronić się, wskazując, że wierzyciel wiedział o jego umowie małżeńskiej, ale to na nim ciąży ciężar dowodowy. Może to jednak uczynić jedynie w ramach powództwa przeciwegzekucyjnego, gdzie możliwe jest nie tylko przeprowadzenie dowodów z dokumentów, ale również przesłuchania świadków, a nie na etapie uzyskiwania przez wierzyciela klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika.
O kancelarii - Praktyka Dowlegal Kancelaria Adwokacka jest kontynuacją funkcjonującej od roku 2007 r. firmy doradczej. Obejmuje wszystkie obszary prawa gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa handlowego, postępowań upadłościowych, restrukturyzacyjnych, prawa obrotu nieruchomościami .