Jak skorzystać z interpretacji podatkowych?

Nie masz pewności, jak stosować przepisy prawa podatkowego w określonej sytuacji, skorzystaj z interpretacji podatkowej. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko podatkowe i oszczędzić koszty podatkowe.

Podatnik, który nie ma pewności, jak posługiwać się przepisami prawa podatkowego, może zapytać ministra finansów, jak zastosować dany przepis w konkretnej sytuacji. Pytania można zadawać w trybie indywidualnych interpretacji podatkowych i chociaż uprawnionym do ich wydawania jest minister finansów, faktycznie interpretacje orzekane są przez dyrektorów czterech izb skarbowych.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

Interpretacja musi być wydana bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku. W razie niewydania interpretacji indywidualnej w tym czasie uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie.

Podatnik, który otrzyma interpretację podatkową w swojej sprawie, może się do niej zastosować, ale nie musi. Jeśli to zrobi, ma gwarancję, że urząd skarbowy nie nałoży na niego w związku z tym żadnych sankcji karno-skarbowych oraz nie naliczy odsetek za zwłokę.

Reklama

Aby skorzystać z tej instytucji, trzeba poczynić następujące kroki:

  1. Sporządzić wniosek

    Wniosek składa się na formularzu ORD-IN, ORD-IN/A. We wniosku trzeba w sposób wyczerpujący przedłożyć zaistniały stan faktyczny, w którym znalazł się podatnik. Podatnik może także przedstawić zdarzenie przyszłe. We wniosku należy sprecyzować pytanie odnoszące się do opisanego stanu faktycznego oraz własne stanowisko w sprawie. Wnioskujący składa oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

  2. Wnieść opłatę

    Wydanie interpretacji podatkowej jest czynnością odpłatną. Podatnik zobowiązany jest wnieść opłatę w wysokości 40 zł w ciągu 7 dni, licząc od dnia złożenia wniosku.

  3. Złożyć wniosek

    Wnioski można składać osobiście w siedzibie właściwego dyrektora izby skarbowej lub wysłać je pocztą. Właściwym dyrektorem dla województw:

    • kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego jest:

      dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

      Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu

      ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

    • małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego jest:

      dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

      Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej

      ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała

    • lubelskiego i mazowieckiego oraz w wypadku wnioskodawców, którzy mają miejsce zamieszkania i siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest:

      dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

      Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku

      ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

    • dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i wielkopolskiego jest:

      dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

      Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie

      ul. Dekana 6, 64-100 Leszno

Małgorzata Jawińska

księgowa Tax Care

Sprawdź wskaźniki dla firm na stronach Biznes INTERIA.PL

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »