Jak skutecznie optymalizować trasy przejazdów?
Utrzymywanie firmowej floty często nie jest tanie. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy nieustannie szukają sposobów na zmniejszenie kosztów jazdy. Można to zrobić dzięki nowoczesnym systemom monitoringu aut - wystarczy optymalizować trasy przejazdu.
Na koszty utrzymania floty największy wpływ, obok amortyzacji, ma zużycie paliwa. Potrafi ono pochłaniać nawet 26 proc. budżetu przeznaczonego na firmowe samochody. Poza tym trzeba jeszcze pamiętać, że dodatkowe koszty generują również nadgodziny kierowców - tak wykazał audyt całkowitego kosztu utrzymania samochodów przeprowadzony przez FLEETconsulting. W wielu przypadkach problemy mogą być powodowane nieodpowiednim zaplanowaniem tras przejazdów.
- Zarządzanie firmową flotą to złożony proces, szczególnie gdy firma działa w branży transportowej. Kluczem jest właściwe planowanie tras i ograniczanie pustych przebiegów - podkreśla specjalista Vision Track. - Brak optymalizacji przejazdów może być poważnym problemem dla firmy. Może on być przyczyną kłopotów, z których największym są duże koszty; czasami nie mogą ich pokryć nawet wpływy z wykonanego przewozu. Mówimy tu najczęściej o bardzo wysokim zużyciu paliwa, o kumulujących się nadgodzinach kierowców, a przede wszystkim o długim czasie wykonania usługi transportowej. Wszystko to przekłada się na niższą konkurencyjność na rynku - dodaje przedstawiciel firmy.
Ważnym wsparcie w rozwiązaniu wyżej wymienionych problemów może okazać się monitoring pojazdów. Jeśli przeanalizować dane z Google Trends, okazuje się, że od wielu lat hasło "vehicle tracking" (śledzenie pojazdów) wykazuje duże, pozostające na stałym poziomie zainteresowanie użytkowników największej na świecie wyszukiwarki. Nic dziwnego - nowoczesne systemy monitoringu pomagają skutecznie optymalizować trasy przejazdów firmowych samochodów. Wynika to z faktu, że rozwiązania informatyczne potrafią dostarczać coraz więcej danych. Nowoczesne śledzenie pojazdów to już nie tylko wskazywanie aktualnego położenia na mapie; współpracujące z lokalizatorem GPS czujniki potrafią wykryć długotrwałe przestoje, opuszczenie wyznaczonej trasy, częste tankowania i inne niepożądane zdarzenia. Specjalne algorytmy systemów monitoringu analizują te dane, uwzględniają rodzaj ładunku, jego gabaryty oraz czas potrzebny na załadunek i wyładunek. Następnie podpowiadają optymalne trasy. Do tego monitoring, na bieżąco wskazujący położenie pojazdu, pozwala błyskawicznie zmienić trasę, gdy zaistnieją nieprzewidziane trudności (np. wypadek na drodze).
Precyzyjne planowanie tras przejazdów ma kluczowe znaczenie dla firmy z kilku istotnych powodów. O kosztach już wspomnieliśmy. Wydatków na paliwo nie można oczywiście całkowicie wyeliminować, ale zmniejszenie spalania już o 1 litr daje w skali roku niemałe oszczędności, szczególnie gdy mamy do czynienia z dużym parkiem samochodowym. Optymalizowanie tras przejazdu przekłada się także na korzyści typowo biznesowe: dzięki precyzyjnemu zaplanowaniu przejazdu można znacznie ograniczyć czas przewozu ładunku. To zaś nie tylko redukuje koszty, ale także poprawia jakość świadczonych usług. W ten sposób rośnie liczba klientów, gdyż zachęca się ich do skorzystania z usług. Do tego stały nadzór nad każdym pojazdem za pomocą monitoringu pozwala w każdej chwili zmodyfikować trasę, aby zrealizować dodatkowe zlecenie z giełdy transportowej.
Optymalizowanie tras to podstawa w efektywnym zarządzaniu flotą. Dzięki zaawansowanym systemom śledzenia aut odpowiednie planowanie przejazdów staje się łatwiejsze, a w dodatku można szybciej reagować na bieżącą sytuację na trasie.