Jakie nieruchomości przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny pamiętać, że katalog nieruchomości objętych podatkiem od nieruchomości jest w ich wypadku znaczenie szerszy niż w przypadku osób fizycznych. Ponadto stawki podatku dla przedsiębiorców są dużo wyższe niż dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny pamiętać, że katalog nieruchomości objętych podatkiem od nieruchomości jest w ich wypadku znaczenie szerszy niż w przypadku osób fizycznych. Ponadto stawki podatku dla przedsiębiorców są dużo wyższe niż dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Zgodnie z Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, podatkiem od nieruchomości opodatkowane są: grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podatkiem od nieruchomości są objęte również zajęte na jej prowadzenie użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasy. Kluczową kwestią staje się ustalenie, co w podatku od nieruchomości oznacza "działalność gospodarcza" oraz "nieruchomości związane z prowadzoną działalnością gospodarczą".

Reklama

Działalność gospodarcza

Przepisy Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych odsyłają do definicji działalności gospodarczej zawartej w Ustawie o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, która mówi, że działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Jednak w przypadku podatku od nieruchomości za działalność gospodarczą nie uważa się (art. 1a, ust. 2 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych):

1) działalności rolniczej lub leśnej;

2) wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5.

Oznacza to, że podatnik wynajmujący pokoje turystom w mieście będzie prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu podatku od nieruchomości, natomiast podatnik wynajmujący pokoje turystom na obszarach wiejskich, położonych na terenie gminy, w której ma stałe miejsce pobytu, nie będzie prowadził takiej działalności. Ma to bardzo duże znacznie, gdyż podatnik wynajmujący pokoje na terenach wiejskich będzie płacił podatek od nieruchomości według niższych stawek niż podatnik z miasta.

Nieruchomości zajęte i związane z działalnością gospodarczą

Wyższym stawkom podatku od nieruchomości będą podlegać nieruchomości zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Ten fakt nikogo nie powinien dziwić. Prowadzenie działalności w konkretnym miejscu, np. warsztatu samochodowego, spowoduje objęcie tego miejsca wyższymi stawkami podatku od nieruchomości.

Istotną kwestią dla podatników jest wyjaśnienie, co ustawodawca rozumie przez grunty, budynki i budowle niezajęte, a związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Bo one też będą opodatkowane stawkami wyższymi. Mianowicie, już sam fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę jest wystarczający, by traktować ją jako związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wyjątkiem od tej reguły są budynki mieszkalne oraz grunty związane z tymi budynkami. Do nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie zalicza się również gruntów pod jeziorami, które są zajęte na retencyjne zbiorniki wodne lub elektrownie wodne.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy przedsiębiorca posiada - oprócz nieruchomości zajętej na działalność gospodarczą, np. pawilonu handlowego - mieszkanie w bloku i blaszany garaż znajdujący się obok budynku. Mimo iż bezpośrednio na cele działalności gospodarczej wykorzystywany jest tylko pawilon handlowy, podatkiem od nieruchomości ze stawkami wyższymi (przewidzianymi dla działalności gospodarczej) zostanie opodatkowany także garaż. Sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę blaszanego garażu jest wystarczający, by opodatkować go podatkiem od nieruchomości.

Ponadto istnieje możliwość, że przedsiębiorca będzie wykorzystywał grunt będący własnością osoby fizycznej. Mimo że wspomniana osoba nie prowadzi działalności gospodarczej, od wydzierżawionego gruntu będzie musiała odprowadzić podatek według stawek przewidzianych dla przedsiębiorców, gdyż grunt jest związany z działalnością gospodarczą.

Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »