Kluby sejmowe za nowelą ustawy o kredycie na inwestycje w nowe technologie
Mikro, małe i średnie firmy będą mogły otrzymać z banków specjalny kredyt na inwestycje w nowe technologie. Kredyt będzie częściowo spłacany przez BGK - zakłada projekt noweli, którego poparcie w Sejmie zapowiadają kluby PO, PiS, PSL, SLD i ZP.
We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu noweli ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Klub PO zapowiedział złożenie do projektu poprawek doprecyzowujących.
Projekt noweli, który powstał w resorcie gospodarki, zakłada wspieranie działalności innowacyjnej, czyli udzielanie mikro, małym oraz średnim przedsiębiorcom (MŚP) kredytu na innowacje technologiczne. Przewidziano możliwość częściowej spłaty kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego, co będzie tzw. premią technologiczną. Środki na to będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Maksymalna wysokość premii wyniesie 6 mln zł.
Dotychczas (w perspektywie finansowej 2007-2013) przedsiębiorcy sektora MŚP mogli otrzymywać kredyty na realizację inwestycji technologicznej. Kredyt technologiczny mógł być częściowo spłacony przez Bank Gospodarstwa Krajowego w formie tzw. premii technologicznej. Ten rodzaj wsparcia cieszył się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.
Celem działania ujętego w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 jest kontynuacja wsparcia sektora MŚP przez udzielanie kredytów wraz z premią technologiczną na inwestycje mające na celu wdrożenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. W związku z tym doprecyzowano definicję inwestycji technologicznej - wsparcie będą zatem otrzymywać przedsiębiorcy wdrażający nowe technologie, w wyniku których na rynek zostaną wprowadzone nowe lub znacząco ulepszone towary, procesy lub usługi, które do tej pory nie były wytwarzane w Polsce.
Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, inwestycja technologiczna musi być utrzymywana przez co najmniej 3 lata od dnia jej zakończenia (na obszarze, na którym została zrealizowana), pod rygorem zwrotu wypłaconej premii technologicznej wraz z odsetkami.
Planuje się, że przedsiębiorca będzie składał wniosek o przyznanie premii technologicznej bezpośrednio do BGK, co usprawni proces naboru wniosków.