"Koń Microsoftu" zmylił nawet Microsoft

Hackerzy, którzy próbują przejąć kontrolę nad komputerami upatrzonych ofiar, stosują coraz doskonalsze metody. Ich najnowsza sztuczka to fałszywy e-mail od firmy Microsoft, rozsyłany do polskich użytkowników Windows. Wiadomość jest podrobiona tak zręcznie, że zmyliła nawet pracowników Microsoftu - pisze "Dziennik Polski".

Wiadomość od hackerów pozornie nie różni się niczym od e-maili od firmy Microsoft, która doradza zarejestrowanym klientom aktualizowanie systemu Windows. Fałszywy e-mail zachęca do pobrania pliku ze strony, przypominającej stronę Microsoftu. Dopiero po uważnym sprawdzeniu można się zorientować, że zamiast oryginalnych plików Microsoftu na komputer ściągane są programy ze strony internetowej hackerów.

Celem oszustów jest opanowanie jak największej liczby komputerów za pomocą specjalnych programów, tzw. koni trojańskich. Po tym, jak "złośliwe" oprogramowanie znajdzie się na twardym dysku, hackerzy mogą ukraść z opanowanego komputera cenne dane np. kody do konta bankowego.

Reklama

Ostatni podstęp oszustów jest tak wyszukany, że zaskoczył nawet pracowników polskiego oddziału firmy Microsoft. Wczoraj podejrzany e-mail z podpisem Centrum Bezpieczeństwa Microsoft wzbudził czujność informatyków "Dziennika Polskiego". Autorzy wiadomości - podający się za Microsoft Corporation - namawiali do pobrania pliku z tajemniczego adresu internetowego pisząc, że Windows zeskanował komputer i wykrył krytyczne błędy w systemie.

Aby wyjaśnić sprawę, "DP" zatelefonował do centrali Microsoft Polska. Rzecznik prasowy firmy Bartłomiej Danek zapewniał początkowo, że wiadomości pochodzą z firmy Microsoft i są bezpieczne. Po godzinie redakcja "DP" otrzymała jednak inną informację.

- To niestety kolejna próba oszukania użytkowników Windows. Wysyłamy bardzo podobne wiadomości do zarejestrowanych użytkowników. Oszuści świetnie je podrobili - tłumaczy Bartłomiej Danek.

Jak odróżnić prawdziwą wiadomość od fałszywej? Jak podpowiada rzecznik Microsoft Polska, fałszywy mail zawiera informację, że komputer został zeskanowany, czego Microsoft nie robi. Próbując zainstalować na komputerze plik podsuwany przez hackerów można także zauważyć, że nie jest on pobierany ze strony Microsoftu.

PAP/Dziennik Polski
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | koń | e-mail | fałszerstwo | firmy | komputer | wiadomość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »