Reklama

Koniec ze sprzecznymi interpretacjami podatkowymi?

Podatnik, który otrzymał niekorzystną interpretację podatkową będzie mógł wystąpić do Ministerstwa Finansów, jeżeli inna izba wydała w podobnej kwestii interpretację korzystną - takie zmiany przewiduje projekt ustawy deregulacyjnej przygotowany przez resort gospodarki.

Interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego wydawane są obecnie na pisemny wniosek zainteresowanego, w przypadku gdy ma on wątpliwości co do wykładni prawa podatkowego. Interpretacje wydają cztery izby skarbowe. Niestety często zdarza się tak, że podatnicy będący w podobnej sytuacji prawno-faktycznej wnioskujący o wydanie interpretacji otrzymują sprzeczne odpowiedzi. Spojrzenie na te same kwestie różnych izb może być bowiem odmienne.

Pobierz: program PIT 2010

Ministerstwo chce ujednolić interpretacje

Przewidywane przez Ministerstwo Gospodarki zmiany mają umożliwić podmiotom będącym w takiej sytuacji występowanie do ministra finansów o zmianę indywidualnej interpretacji. Z tej możliwości będą więc mogły skorzystać podmioty w przypadku, gdy inna izba wydała interpretację dotyczącą tej samej sytuacji sprzeczną z tą, jaką otrzymał podatnik. Oznacza to, że podatnik, który dostał niekorzystną interpretację swojej izby, a znajdzie inną, korzystną, będzie mógł zwrócić się do Ministra Finansów.

Reklama

Podobnie, ale nie zawsze tak samo

Choć zmiana przepisów w tym zakresie jest niewątpliwie słuszna i pożądana z punktu widzenia podatników, pojawia się pytanie, w jaki sposób oceniane będzie podobieństwo stanu faktycznego i prawnego, w którym znalazł się podatnik wnioskujący o zmianę interpretacji. Zawsze przecież występują pewne różnice, nawet minimalne w indywidualnych sytuacjach podatników i to może być przyczyną nieuwzględnienia wniosków o taką zmianę. Może się więc okazać, że zmiana przepisów chociaż zasadna z punktu widzenia bezpieczeństwa podatkowego, może nie zadziałać w praktyce.

Będzie łatwiej o interpretację ogólną

Zmiany w ordynacji podatkowej dotyczą również zasad wydawania interpretacji ogólnych. Obecnie o potrzebie jej wydania decyduje wyłącznie minister finansów. Interpretacje ogólne są środkiem służącym do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe. Mimo licznych spornych kwestii podatkowych liczba wydawanych interpretacji ogólnych jest niewielka. W 2010 roku wydano ich tylko sześć. Po zmianach możliwość wystąpienia do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej uzyskają organizacje pracodawców i organizacje związkowe. Można więc założyć, że zmiana ta zwiększy liczbę wydawanych interpretacji ogólnych, które są szczególnie istotne dla podatnika. Na interpretacje ogólne może bowiem powoływać się każdy podatnik. Dlatego w efekcie powinna zmniejszyć się liczba wniosków o interpretacje indywidualne i tym samym koszty ich wydawania. Rozpatrując więc tylko interesy fiskusa nowelizacja przepisów powinna wpłynąć na oszczędności budżetowe. Dla podatników natomiast taka zmiana wpłynie na wzrost bezpieczeństwa podatkowego z uwagi na fakt, że przepisy niejasne i skomplikowane będą wyjaśniane na bieżąco przez Ministra Finansów.

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Jerzy Toczyński, Tax Care

Sprawdź wskaźniki dla firm na stronach Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »