Koronawirus w Polsce. Przedsiębiorcy pytają ZUS o zwolnienie ze składek

We wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że złożono prawie 383 tys. wniosków o wsparcie z różnych instrumentów w ramach działającej tarczy antykryzysowej. Najwięcej, bo blisko 277 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS i o to przedsiębiorcy pytają najczęściej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obecnie operatorem najszerszego strumienia pomocy, bo przedsiębiorcy mogą tam złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowych na raty oraz o świadczenie postojowe. Sprawdziliśmy jakie pytania i wątpliwości zgłaszają przedsiębiorcy jeśli chodzi o zasady działania tarczy w ich sytuacji. Poniżej zebrane niektóre pytania i odpowiedzi, których ZUS udziela za pośrednictwem konta na Twitterze.

Jak zapłaciłem składki na marzec, a przysługuje mi umorzenie, to one przepadną czy zostaną przeksięgowane na kolejne miesiące?

Reklama

ZUS: Zarówno umorzeniu, jak i zwolnieniu podlegają jedynie składki nieopłacone.

Nie mieścimy się z żoną pod poprzeczką jeśli chodzi o zwolnienie z ZUS przez trzy miesiące. Zdecydowało kilka złotych. W miesiącu poprzedzającym epidemię przychód był wysoki, a teraz spada do zera.

ZUS:  Przy zwolnieniu ze składek podaje się przychód za pierwszy miesiąc, którego może dotyczyć. Jeśli przychód w marcu przekraczał 15681 zł, a w kwietniu nie, można wnioskować o zwolnienie za kwiecień-maj. Składki za marzec można odroczyć lub rozłożyć na raty bez opłaty prolongacyjnej.  

W jaki sposób ustala się limit przychodu u wspólnika spółki jawnej, cywilnej, komandytowej wpłacającego składki do ZUS? Czy bierze się pod uwagę obrót spółki czy obrót przypadający na wspólnika zgodnie z wysokością udziału?

ZUS: Wspólnicy płacą składki z działalności gospodarczej tylko na swoje ubezpieczenia. Każdy z nich ustala przychód sam. Dla celów podatkowych przychód najczęściej ustala się przez proporcjonalny podział przychodu spółki do wielkości udziałów w niej poszczególnych wspólników.

Co jeśli wniosek, mimo spełnienia wszystkich warunków zostanie zakwestionowany, a składki nieopłacone?

ZUS: Jeśli firma spełnia ustawowe warunki do zwolnienia ze składek, to nie ma powodu, aby go nie otrzymała. Nie ma tu naszej uznaniowości.

Jeżeli złożyłem wniosek o odroczenie terminu płatności składek, to czy będę mógł skorzystać także z Tarczy Antykryzysowej?

ZUS: W takim przypadku wystarczy tylko złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek. ZUS będzie przyjmował to, co jest korzystniejsze dla klienta. Jeśli więc należności nie zostały zapłacone, wniosek o odroczenie uwzględnimy tylko w stosunku do należności za luty 2020 r. Od należności za ten miesiąc nie będzie naliczona opłata prolongacyjna. Jeżeli jesteś osobą prowadzącą działalność gospodarczą to możesz także złożyć wniosek o świadczenie postojowe.

Czy jeśli na grudzień 2019 roku ktoś miał zaległości w składkach za 5 miesięcy, to może nadal ubiegać się o zwolnienie ze składek za marzec-maj?

ZUS: Ze zwolnienia z opłacania składek, o których mowa w "tarczy antykryzysowej", nie mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy na 31 grudnia 2019 r. zalegali z opłacaniem należności składkowych za okres dłuższy niż 12 m-cy.

Czy rencista pracujący na umowę zlecenie otrzyma postojowe?

ZUS: Prawo do świadczenia postojowego, o ile spełnia pozostałe warunki, ma osoba, która nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Renta nie jest takim tytułem. 

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Pytania i odpowiedzi zebrała Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | składki ZUS | polskie firmy | tarcza antykryzysowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »