Leasing jako narzędzie
Produkty finansowe poza funkcją nabywczą mogą pełnić również inne role na rzecz świadomego użytkownika. Na tej zasadzie leasing może stać się w rękach sprawnego przedsiębiorcy instrumentem, który wspiera prowadzenie i rozwój każdej organizacji biznesowej.
Leasingując środki trwałe możemy zwiększać infrastrukturę, nabywać maszyny, czy urządzenia albo jako dostawca w ten sposób możemy zwiększać sprzedaż wytwarzanych produktów podejmując współpracę z leasingodawcą, który finansował będzie naszych klientów.
Ale leasing należy postrzegać również jako instrument finansowy, który umożliwia racjonalne i efektywne zarządzanie finansami firmy. Większość przedsiębiorców prowadzących działalność biznesową posiada środki trwałe, które w razie potrzeby mogą stanowić przedmiot umowy leasingu zwrotnego. W ramach takiej umowy przedsiębiorca przenosi własność np. maszyn, czy pojazdów na leasingobiorcę w zamian uzyskując potrzebną gotówkę, jednocześnie zawierając umowę leasingu tychże środków trwałych. W konsekwencji nie traci władania nad tymi przedmiotami, nie jest tylko ich właścicielem, ale zyskuje środki finansowe, które może zainwestować w bieżący biznes lub nabycie innych środków trwałych. A w ramach umowy leasingu za comiesięczne czynsze korzysta z dotychczasowej infrastruktury.