Leasinguj nieruchomość

Ten typ leasingu nie jest w Polsce zbyt popularny i jego udział w całkowitym obrocie firm leasingowych nie jest zbyt duży. Jednak ma on przed sobą świetlaną przyszłość nie będzie on u nas jednak nigdy produktem masowym.

Ten typ leasingu nie jest w Polsce zbyt popularny i jego udział w całkowitym obrocie firm leasingowych nie jest zbyt duży. Jednak ma on przed sobą świetlaną przyszłość nie będzie  on u nas jednak nigdy produktem masowym.

Przy leasingu nieruchomości stosuje się jest zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy. Większości przypadków firmy leasingowe nie chcą podpisywać umów na zasadach leasingu operacyjnego, ponieważ boją się że po zakończeniu okresu umowy mogą pozostać z całkowicie dla nich nie przydatną nieruchomością. Dlatego leasing nieruchomości wykorzystywany jest obecnie głównie przez zastosowanie formuł: "sale-and-lease-back" (leasing zwrotny) oraz tenencji.

Leasing zwrotny to transakcja, w której obecny właściciel nieruchomości sprzedaje ją i jednocześnie zawiera z kupującym (firmą leasingową) umowę wieloletniego leasingu. Były właściciel (leasingobiorca) otrzymuje możliwość nieprzerwanego użytkowania obiektu. Z reguły zapewnia też sobie prawo odkupienia nieruchomości po zakończeniu umowy. Leasing zwrotny stwarza więc możliwość poprawy płynności finansowej firmy przez odmrożenie kapitału ulokowanego wcześniej w środkach trwałych.

Reklama

Tenencja to model leasingu opracowany specjalnie na potrzeby polskiego rynku, głównie z myślą o nieruchomościach. Nie cieszy się ona jednak wielką popularnością wśród poszukujących kapitału. Procedura jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż przy leasingu mienia ruchomego (samochodów czy komputerów). Ponadto ceny nieruchomości są zazwyczaj bardzo wysokie. Jest więc w praktyce dostępna dla niewielkiego grona przedsiębiorców, którzy mogą uzyskać od banków kredyty lub dysponują wystarczającymi środkami własnymi na sfinansowanie rat leasingowych.

Zalety leasingu nieruchomości.

- firma uwalnia gotówkę "zamrożoną" dotychczas w nieruchomości, i może ją przeznaczyć na nowe inwestycje, poprawę płynności czy wskaźników bilansowych.

- przekazanie nieruchomości i zarządzania nią firmie zewnętrznej, pozwala firmie skupić się na działalności podstawowej

- skrócenie okresu amortyzacji nieruchomości z 40 do 10 lat

- raty leasingowe są dla firmy w całości kosztem.

Polska na tle UE.

U nas ten rodzaj leasingu, choć stosowany od ponad czterech lat, jest zbyt rzadko wykorzystywany, biorąc pod uwagę efekty, jakie można dzięki niemu osiągnąć. W Niemczech około 10 % inwestycji w nieruchomości jest finansowanych poprzez leasing. W Polsce może to być około 1 %.

W porównaniu do krajów rozwiniętych nasz rynek leasingu zwrotnego dopiero raczkuje. W przeciętnym kraju Unii Europejskiej na ten cel wydaje się ponad miliard euro rocznie. W Polsce na leasing zwrotny nieruchomości wydano w 2003 roku około 650 milionów złotych, czyli niespełna jedną ósmą tego, co w statystycznym kraju "15". Rok wcześniej ta kwota wynosiła 1,6 miliarda złotych. W Hiszpanii rynek leasingu nieruchomości, należy do najszybciej rozwijających się w Europie. We Włoszech z kolei leasing nieruchomości rozwija się dzięki specjalnym uregulowaniom prawnym.

Dlaczego jest małe zainteresowanie?

Do głównych powodów możemy zaliczyć:

- brak dojrzałości polskiego rynku nieruchomości,

- często lepiej jest sprzedać nieruchomość za bardzo dobrą cenę, niż próbować uzyskać pieniądze z leasingu zwrotnego.

- skomplikowana i długotrwała procedura leasingu zniechęca inwestorów do tej formy finansowania.

- prostszą formą finansowania jest obecnie kredyt,

- obrót nieruchomościami trwa wieki (zatory głównie w sądach hipotecznych).

- brak nieruchomości "uniwersalnych", wybudowanych tak, aby mogły służyć każdemu najemcy.

- zmienne prawo podatkowe (średnio co 2 - 3 miesiące posłowie fundują nam jakieś zmiany)

- nieuregulowane prawa własności gruntów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | leasing | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »