Mały ZUS plus 2023. Ile wynosi i dla kogo jest?

Mały ZUS plus 2023 jest atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców. Korzystając z tej formy płatności składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą wydawać co miesiąc mniej pieniędzy. Ile wynosi składka i dla kogo jest mały ZUS plus 2023?

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności mają kilka możliwości rozliczania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Do dostępnych opcji zalicza się mały ZUS plus. Ile wynosi składka? Kto może skorzystać z preferencyjnych warunków?

Nowi przedsiębiorcy mają możliwość opłacania małego ZUS-u przez 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności. Następnie zwykle przechodzą na mały ZUS plus. Na takich warunkach mogą też rozliczać się osoby, które postanowiły odwiesić prowadzenie działalności lub zakończył się okres trwania małego ZUS.

Reklama

Mały ZUS plus 2023: Ile wynosi składka?

W przypadku małego ZUS plus 2023 podstawa, od której przedsiębiorca będzie miał obowiązek opłacać składki, zależy od jego dochodu w poprzednim roku. Jest wyznaczana również raz w roku. Natomiast w sytuacji, gdy ktoś jest przedsiębiorcą opodatkowanym ryczałtem, to dochód będzie stanowić połowę przychodu.

Dobrze wiedzieć, że podstawa małego ZUS plus nie będzie mogła być też niższa niż 30 proc. wartości kwoty minimalnego wynagrodzenia, które obowiązywało na styczeń danego roku. W przypadku 2023 roku wyniosło ono 3490 zł. Ze względu na to minimalna podstawa małego ZUS plus to 1047 złotych.

Mały ZUS plus 2023: Dla kogo jest przeznaczony?

Mały ZUS plus polega na tym, że przedsiębiorca może opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Są naliczane od podstawy ustalonej proporcjonalnie do generowanego dochodu z działalności gospodarczej. Trzeba przy tym spełnić dwa warunki:

  • prowadzić działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG lub być wspólnikiem spółki cywilnej,
  • przychód otrzymywany z działalności gospodarczej za poprzedni rok nie może przekraczać 120 tys. złotych. Próg będzie proporcjonalnie niższy, jeśli działalność jest prowadzona tylko przez część roku kalendarzowego, a nie cały.

Kto nie może skorzystać z małego ZUS-u plus 2023?

Z małego ZUS-u plus w 2023 roku nie mogą skorzystać osoby, które w ubiegłym roku prowadziły działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, a także rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży z VAT. Mały ZUS plus nie jest też przeznaczony dla tych, którzy w poprzednim roku podlegali ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnym z tytułu innej pozarolniczej działalności, na przykład będąc wspólnikiem spółki jawnej.

Z małego ZUS plus nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki do opłacania preferencyjnych składek tzn. od zadeklarowanej kwoty o wartości nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Mały ZUS plus 2023 nie jest też propozycją dla osób, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego w ramach umowy o pracę – w roku ubiegłym lub bieżącym.

Mały ZUS plus po 31 stycznia 2023. Warunki skorzystania

Termin, w którym można zgłosić się do małego ZUS plus, minął 31 stycznia 2023 roku. Przedsiębiorca, żeby do niego się zgłosić, musiał wyrejestrować się z ZUS, wypełniając druk ZUS ZWUA z kodem, pod którym był zarejestrowany. Czy można przejść na mały ZUS plus również po 31 stycznia?

Można z tej opcji skorzystać w trakcie trwania roku podatkowego. Warunkiem jest to, że w tym czasie skończy się okres korzystania z małego ZUS lub przedsiębiorca odwiesi działalność i ponownie zgłosi się do ubezpieczeń. Wtedy może przejść na mały ZUS plus również po 31 stycznia 2023 roku. 

Ten model odprowadzania składek będzie obowiązywał od kolejnego miesiąca lub dnia odwieszenia działalności. Warto też wiedzieć, że na zgłoszenie się do małego ZUS plus przedsiębiorca ma czas do 7 dni od momentu odwieszenia działalności lub zakończenia okresu małego ZUS.

Czytaj również:

KRD: Długi branży noclegowo-gastronomicznej niepokojąco rosną

Inwestycyjna gorączka na giełdach i boom na sztuczną inteligencję. Czy właśnie rośnie bańka wszech czasów?

PKB w strefie euro w IV kwartale. Europejskie gospodarki "stanęły w miejscu"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mały ZUS | mały ZUS plus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »