McDonald's szykuje się do powrotu do Rosji? Zaskakujący ruch
McDonald's, po wycofaniu się z Rosji w 2022 roku, może ponownie rozważać obecność na tym rynku. Najnowsze informacje wskazują na próbę rejestracji znaku towarowego w Rosji, jednak nie jest jeszcze jasne, czy firma planuje faktycznie powrót. Co kryje się za tymi ruchami?
W 2022 roku McDonald's ogłosił, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę zamyka swoje restauracje w Rosji. Firma sprzedała swoje aktywa lokalnemu biznesmenowi, Aleksandrowi Goworowi, który wcześniej zarządzał franczyzą McDonald's w Syberii. W rezultacie wszystkie dotychczasowe lokale McDonald's zostały przemianowane na "Wkusno i Toczka" (Smacznie i Kropka). Okazuje się, że sytuacja może się niedługo zmienić.
Nowe doniesienia wskazują na to, że McDonald's może planować powrotu do Rosji. Firma złożyła wniosek o rejestrację swojego znaku towarowego w Rosji. Jak podała agencja RIA Nowosti, wniosek został złożony do urzędu Rospatent w grudniu 2024 roku, a rozpatrzenie rozpoczęło się w kwietniu 2025 roku.
Z kolei The Moscow Times podaje, że firma chce pod marką McDonald's produkować i sprzedawać napoje oraz żywność, w tym fast foody, a także świadczyć usługi restauracyjne i dostarczać jedzenie i napoje. Trzeba jednak pamiętać, że amerykański gigant musi być przygotowanym na trudności, które zapowiedział sam Władimir Putin.
Chociaż sytuacja nie jest jasna, to warto wskazać, że McDonald's zachował prawa do swoich kluczowych marek w Rosji, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia wniosku o rejestrację. Alina Akinszina, dyrektorka firmy Online Patent, wskazuje, że fakt, iż firma złożyła wniosek w języku rosyjskim, może wskazywać na jej gotowość do reakcji na zmiany w rosyjskim prawodawstwie dotyczącym znaków towarowych.
To jednak nie koniec. Komentatorzy wskazują, iż McDonald's aktywnie śledzi zmiany w rosyjskiej legislacji i może planować powrót, jeśli sytuacja będzie sprzyjająca. Z kolei TVP World zauważa, że nie jest jeszcze pewne, czy rejestracja znaku towarowego rzeczywiście oznacza planowany powrót na rosyjski rynek, czy też jest częścią szeroko zakrojonej strategii ochrony marki. McDonald's nie komentuje oficjalnie swoich planów dotyczących Rosji.
Choć w mediach pojawiają się spekulacje na temat powrotu zachodnich firm do Rosji, sytuacja polityczna i gospodarcza w tym kraju wciąż pozostaje niestabilna. Jak wskazują analizy, rosyjski rynek nie jest wciąż atrakcyjny dla wielu zachodnich inwestorów. Z wysoką inflacją, niestabilnością polityczną oraz napiętymi relacjami z Zachodem, wiele firm wstrzymuje swoje decyzje o powrocie do Rosji.
W dodatku, jak zauważa Reuters, Władimir Putin ostrzegł, że firmy, które opuściły Rosję podczas wojny, będą musiały zmierzyć się z trudnościami, jeśli zdecydują się na powrót. Z kolei Wall Street Journal wskazuje, że mimo chęci powrotu, wiele firm odczuwa ryzyko polityczne i reputacyjne, które wiąże się z obecnością w Rosji. Rosyjskie władze kuszą przedsiębiorców, oferując im ulgi podatkowe i inne zachęty, ale także wprowadzają restrykcyjne przepisy, które mogą zniechęcać do inwestycji.
Choć McDonald's złożył wniosek o rejestrację swojego znaku towarowego w Rosji, to nie ma jeszcze pewności, że firma rzeczywiście zdecyduje się na powrót na ten rynek. Podjęte przez nią kroki mogą być elementem długoterminowej strategii ochrony marki, ale także próbą dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację polityczną i ekonomiczną, decyzja o powrocie McDonald's do Rosji pozostaje otwarta.
McDonald's złożył wniosek o rejestrację swojego znaku towarowego w Rosji, ale decyzja o ponownym wejściu na rynek jest nadal niepewna, biorąc pod uwagę ryzyka polityczne i gospodarcze. Szczególnie w kwestii prowadzenia biznesu na tym terenie osoby decyzyjne mogą mieć trudny orzech do zgryzienia.
Trzeba bowiem wskazać, iż w 2025 roku inflacja w Rosji pozostaje ogromnym wyzwaniem dla gospodarki, mimo utrzymywania rekordowo wysokich stóp procentowych przez Bank Rosji. Jak podaje Reuters, roczna stopa inflacji w styczniu 2025 roku wyniosła 9,9 proc., a w lutym wzrosła do 10,1 proc. Wall Street Journal podaje z kolei, że w marcu inflacja roczna osiągnęła 10,3 proc. Prognozy wskazują, że mimo spowolnienia w drugiej połowie roku, inflacja wciąż będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, choć jej tempo może nieco osłabnąć.
Natomiast Bank Rosji prognozuje, że w 2025 roku inflacja utrzyma się na poziomie 7,0-8,0 proc., jednak osiągnięcie celu inflacyjnego 4 proc. może nastąpić dopiero w 2026 roku. Według Reutersa, w 2025 roku gospodarka rosyjska ma wzrosnąć o 1-2 proc., co jest poniżej wcześniejszych rządowych prognoz wynoszących 2,5 proc. Z kolei oczekiwania firm są bardziej pesymistyczne, gdyż według badania Banku Rosji, przedsiębiorstwa prognozują inflację na poziomie 10,7 proc. w 2025 roku, co wskazuje na obawy związane z rosnącymi kosztami pracy i produkcji.
Agata Jaroszewska