Nadchodzi ulga na nowe technologie

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, ustawodawca zaproponował równoległe zmiany do przepisów podatkowych mające na celu zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania w nowe technologie.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, przedsiębiorca może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na zakup nowej technologii od jednostek naukowych polskich lub zagranicznych (w tym od przedsiębiorstw o statusie centrów badawczo-rozwojowych) w wysokości nie większej niż 50% w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Pozostali podatnicy mogą odliczyć 30% poniesionych wydatków. Z ulgi można skorzystać w kolejnych trzech latach podatkowych. Wydatki na prace rozwojowe w całości można zaliczyć do kosztów.

Reklama

Kolejną zachętą dla podatników jest możliwość zamortyzowania nowej technologii i zaliczenia do kosztów podatkowych wszystkich odpisów amortyzacyjnych.

Na usługi naukowo-badawcze, poprzednio zwolnione od podatku VAT, wprowadzono 22% stawkę. Pozwoli to jednostkom badawczo-rozwojowym oraz przedsiębiorstwom o statusie centrum badawczo-rozwojowego odliczać podatek VAT od zakupionych produktów i usług.

W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zwolniono przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego z podatku od nieruchomości, w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań. Są oni ponadto zwolnieni od podatku rolnego i leśnego. W zamian za zwolnienia od podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego jednostkom samorządu terytorialnego będzie przysługiwał zwrot utraconych dochodów z budżetu państwa.

Małgorzata Blitek

Roedl&Partner
Dowiedz się więcej na temat: ulga | technologia | nowa technologia | technologie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »