Reklama

Nasze firmy szukają rynków poza Rosją i Ukrainą

Zawierucha na Wschodzie sprawia, że robienie interesów z Rosją i Ukrainą staje się coraz bardziej ryzykowne. Z wnioskami o interwencję do firm ubezpieczeniowych zgłasza się coraz więcej naszych firm, niemogących się doczekać zapłaty za swoje produkty.

Jak mówi IAR prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski, dotychczas nasz eksport na Wschód zdominowany był przez trzy grupy towarowe. Przede wszystkim produkty przemysłu elektromaszynowego, przemysłu chemicznego oraz surowce rolne i żywność przetworzona.

Wysyłamy też sporo towarów powszechnego użytku, jak na przykład mebli. Nasza oferta jest bardzo bogata. Poziom eksportu zarówno do Rosji, jak i na Ukrainę jest bardzo wysoki. W ubiegłym roku eksport do Rosji wyniósł 34 miliardy złotych, a na Ukrainę o połowę mniej.

Ryzyko współpracy z ukraińskimi i rosyjskimi kontrahentami sprawia, że nasi przedsiębiorcy rozglądają się za innymi rynkami. Jak mówi Andrzej Arendarski, jest jeszcze wiele miejsc na świecie, do których słabo docieramy z naszymi produktami. Są to np. Stany Zjednoczone. Słabo poruszamy się wśród krajów Ameryki Łacińskiej, które mają ogromną siłę nabywczą rynku. Chodzi zwłaszcza o Brazylię, Argentynę, Chile. Nieobecni jesteśmy również w Afryce, chociaż teraz przygotowywana jest przez resort gospodarki wielka ofensywa na kraje tego kontynentu.

Reklama

Pomocą dla polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków mogą być misje gospodarcze do różnych zakątków świata. Dzisiaj w Stambule odbywa się Polsko-Tureckie Forum Gospodarcze z udziałem przedsiębiorców z obu krajów.

W połowie lutego Krajowa Izba Gospodarcza zorganizowała też misję handlową do Indii. Delhi odwiedziło wówczas ponad 70 krajowych przedsiębiorstw. Zaprezentowały ofertę maszyn i urządzeń górniczych oraz nowoczesnych technologii energetycznych.

Jak mówi Andrzej Arendarski, w najbliższym czasie odbędą się kolejne misje gospodarcze. Chodzi o Kubę oraz o Zatokę Perską, gdzie już lokujemy część naszego eksportu. Do wyczerpania wszystkich możliwości jest jeszcze daleko. Na Kubę przedsiębiorcy wyruszają 21 marca. Do Zatoki Perskiej zaś na przełomie maja i czerwca.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »