Notariusze targują się o rejestr
Notariusze spierają się z Ministerstwem Sprawiedliwości o pieniądze na sfinansowanie ogólnopolskiego rejestru aktów dziedziczenia. Jego utworzenie jest niezbędne, by przepisy o poświadczaniu dziedziczenia weszły w życie zgodnie z nowelizacją ustawy.
Niektóre przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o notariacie, są niezgodne z konstytucją. Tak twierdzi Krajowa Rada Notarialna (KRN), która skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności znowelizowanego art. 95i par. 1 ustawy o notariacie, który nakazuje samorządowi notarialnemu sfinansowanie systemu informatycznego, niezbędnego do poświadczania dziedziczenia przez notariuszy. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości zarzuty Krajowej Rady Notarialnej są całkowicie chybione. Poświadczanie dziedziczenia daje notariuszom szerokie możliwości zarobkowe.
- Notariusze nie zostali zobowiązani do świadczenia usług w zakresie postępowania spadkowego za darmo. Za poświadczenie dziedziczenia pobierają przecież wcale niemałe opłaty - mówi Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości.
2 października 2008 r., kiedy nowelizacja, o którą walczyła KRN, wejdzie w życie, będzie można dokonać poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Ma to odciążyć sądy oraz stworzyć szybką i mniej sformalizowaną procedurę w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.
Ułatwienia dla spadkobierców
2 października 2008 r., kiedy nowelizacja wejdzie w życie, będzie można dokonać poświadczenia dziedziczenia u notariusza. - W kancelarii notarialnej sprawę będzie można załatwić podczas jednej wizyty. Na pewno terminy należy liczyć w dniach, a nie w miesiącach, tak jak to jest w większości sądów, szczególnie w dużych miastach - mówi notariusz Lech Borzemski, członek Krajowej Rady Notarialnej. Nowe rozwiązania prawne powinny ułatwić życie spadkobiercom. - Notarialne poświadczenie dziedziczenia bardzo dobrze funkcjonuje także w wielu innych krajach, np. we Francji. Notariusze zapewniają szybsze załatwienie spraw i całkowicie inny komfort dokonywanych czynności - mówi Agnieszka Sinkiewicz, notariusz z Ostródy.
Niekonstytucyjny rejestr
Krajowa Rada Notarialna zarzuca ustawodawcy, że nałożył na samorząd notarialny obowiązek utworzenia z pieniędzy samorządu notarialnego rejestru o charakterze publicznym, który służyć ma wszystkim. - Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o notariacie KRN ma udostępnić w sieciach informatycznych, a w szczególności na swojej stronie internetowej, informacje o zarejestrowanych aktach poświadczenia dziedziczenia. Dostęp do prowadzonego przez KRN rejestru będą zatem miały nie tylko sądy, ale też wiele innych instytucji publicznych i niepublicznych - mówi Jacek Wojdyło, prezes KRN.
Co jest warunkiem przejęcia przychodu wynikającego ze sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia ? Ile będzie kosztowało utworzenie sytemu informatycznego - wg Krajowej Rady Notarialnej ? Ile ma kosztować akt poświadczenia dziedziczenia wg Ministerstwa?
Daria Stojak, Katarzyna Wójcik