Obowiązkowa informacja ZUS

Do dnia 31 stycznia 2008 r. część płatników składek ma obowiązek przekazać do ZUS informację ZUS IWA za poprzedni rok kalendarzowy. Za pomocą tej właśnie informacji ZUS ustali tym płatnikom wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Kto składa ZUS IWA?

Obowiązek złożenia informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA za 2007 r. obciąża wyłącznie tego płatnika składek, który spełnia jednocześnie poniższe warunki:

1) był nieprzerwanie zgłoszony w ZUS do ubezpieczenia wypadkowego od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r., a także co najmniej jeden dzień w styczniu 2008 r.,

2) w 2007 roku zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,

3) w dniu 31 grudnia 2007 r. był wpisany do rejestru REGON.

Z powyższego wynika więc, że informacji ZUS IWA za 2007 r. nie ma obowiązku złożyć płatnik, który:

Reklama

choć w jednym miesiącu 2007 r. nie był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe;

Przykład

Zakład "B" przez cały 2007 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego 19 pracowników. Z dniem 31 grudnia 2007 r. wyrejestrował się jako płatnik składek oraz wyrejestrował z ubezpieczeń wszystkich zatrudnionych pracowników. Zakład ten nie ma obowiązku przekazania do ZUS informacji ZUS IWA, mimo że przez cały 2007 r. był płatnikiem składki na ubezpieczenie wypadkowe. Nie był natomiast tym płatnikiem w styczniu 2008 r.

- w każdym miesiącu 2007 r. był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe, lecz nie był tym płatnikiem w styczniu 2008 r.;

Przykład

Zakład "A" od 1 stycznia do 30 września 2007 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego 14 pracowników i 2 zleceniobiorców. Na koniec września 2007 r. zakład zwolnił wszystkich zatrudnionych pracowników i w październiku 2007 r. zgłaszał do ubezpieczeń jedynie 2 zleceniobiorców. Osoby te nie podlegały jednak ubezpieczeniu wypadkowemu. W listopadzie 2007 r. firma ta ponownie była płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe, bowiem zatrudniła 11 nowych pracowników. W związku z tym, że zakład w październiku 2007 r. nie był płatnikiem składki na ubezpieczenie wypadkowe, nie ma obowiązku przekazania do ZUS informacji ZUS IWA za 2007 r.

Nie podlega wpisowi do rejestru REGON.

Pod pojęciem "nieprzerwane zgłoszenie" w ZUS jako płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe należy rozumieć sytuację, w której w każdym miesiącu tego roku, za który jest składana informacja ZUS IWA, co najmniej jeden ubezpieczony był zgłoszony przez płatnika do ubezpieczenia wypadkowego. Jeżeli natomiast w którymkolwiek z miesięcy danego roku, za który jest składana ta informacja, ani jeden ubezpieczony nie podlegał temu ubezpieczeniu, wówczas płatnik nie ma obowiązku złożenia informacji ZUS IWA.

Kogo uwzględnia się w liczbie ubezpieczonych?

Liczbę ubezpieczonych ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w ZUS co najmniej jeden dzień. Otrzymaną po tym wyliczeniu liczbę należy zaokrąglić do pełnych jedności - zgodnie z zasadą matematyczną. Oznacza to, że jeżeli końcówka jest większa lub równa 0,5 - wtedy liczbę tę należy zaokrąglić w górę. Jeżeli natomiast końcówka ta jest mniejsza niż 0,5 - wówczas liczbę tę zaokrągla się w dół.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w ciągu miesiąca, daną osobę uwzględnia się jako jednego ubezpieczonego.

UWAGA!

W związku z warunkiem nieprzerwanego zgłoszenia w ZUS jako płatnika składki wypadkowej, do wyliczenia liczby ubezpieczonych liczba miesięcy zawsze będzie wynosiła 12.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych dla celów złożenia informacji ZUS IWA płatnik nie bierze pod uwagę osób, które:

podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jednak nie podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu, przykładowo: zleceniobiorców wykonujących umowę zlecenia poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, osób wykonujących pracę nakładczą,

przez cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym lub które pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź odbywały przez cały miesiąc zasadniczą służbę wojskową,

mają za dany miesiąc rozliczane składki lub wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Przykład

Osoba prowadząca działalność gospodarczą była zgłoszona w ZUS jako płatnik składki wypadkowej przez cały 2007 r. oraz w styczniu 2008 r. W 2007 r. zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego następującą liczbę osób:

Suma ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy 2007 r. wynosiła 149. W tym przypadku liczba ubezpieczonych wyniosła 12, zgodnie z wyliczeniem: 149 : 12 = 12,42, po zaokrągleniu 12.

Przykład

W listopadzie 2007 r. płatnik składek zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego osobę, która podlegała ubezpieczeniom z dwóch tytułów, tj.:

w okresie od 1 do 19 listopada 2007 r. z umowy zlecenia i 

w okresie od 20 do 30 listopada 2007 r. - z umowy o pracę.

W tej sytuacji ustalając liczbę ubezpieczonych w listopadzie 2007 r., płatnik składek powinien uwzględnić tę osobę jako jednego ubezpieczonego.

Sposób przekazywania ZUS IWA

Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe za poprzedni rok kalendarzowy płatnicy składek przesyłają w takiej formie, w jakiej przekazują do ZUS wszystkie inne dokumenty ubezpieczeniowe. Jeśli natomiast płatnik składek zamierza przesłać do ZUS informację, o której mowa, pocztą, wówczas na kopercie powinien napisać ?ZUS IWA?.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. nr 199, poz. 1673 ze zm.).

autor: Aneta Dudek

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »