Od zaliczki zapłacisz VAT

W dniu 12 października w wydanej w imieniu ministra finansów interpretacji indywidualnej dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że przedsiębiorca, który pobrał pieniądze na poczet robót budowlanych zapłaci od nich podatek VAT zanim wykona usługę. Podatnik zadał zapytanie, ponieważ nie był pewien, że otrzymane środki finansowe na poczet robót budowlanych w kwocie 100 tysięcy złotych ma traktować jak zaliczkę i wystawić fakturę VAT w dniu otrzymania tych pieniędzy.

Roboty budowlane przebiegały zgodnie z planem wcześniej utworzonym, jednakże nie przewidziano wzrostu cen materiałów budowlanych, co spowodowało w firmie podatnika przejściowe zachwianie płynności finansowej. W wynikłej sytuacji podatnik zwrócił się do zleceniodawcy o dokonanie wpłaty na poczet wykonywanych robót budowlanych, ten jednak potraktował to jako pożyczkę i taką umowę przygotował. We wniosku o interpretację podatnik uwzględnił, że z tej umowy jednoznacznie wnika, iż ta kwota ma stanowić pokrycie kosztów, które związane są z robotami budowlanymi. Środki finansowe miały zostać przeznaczone na materiały i usługi konieczne do zakończenia budowy, a rozliczenie tego miało nastąpić w końcowej fakturze.

Reklama

Według podatnika umowa pożyczki jest nieuzasadniona, ponieważ wpłata, o której mowa jest powyżej stanowi zaliczkę na poczet świadczonej na podstawie pisemnej umowy usługi budowlanej. W następstwie tego otrzymane środki pieniężne podlegają opodatkowaniu VAT.

Stanowisko podatnika potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, który w uzasadnieniu swojej interpretacji zaznaczył, że otrzymane przez podatnika pieniądze nie spełniają definicji pożyczki zawartej w art. 720 kodeksu cywilnego, ponieważ nie zostaną zwrócone do zleceniodawcy. Ponadto dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że do przekazanych na poczet świadczonych usług pieniędzy, podatnik musi zastosować art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Zgodnie z tą regulacją obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania części należności, jeszcze przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi ? co w szczególności ma zastosowanie do zaliczki, przedpłaty, zadatku oraz raty.

Dodatkowo dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu powołał się na art. 106 ust. 1 w związku z ust. 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym podatnicy są zobowiązani do wystawienia faktury, która stwierdza w szczególności dokonanie sprzedaży, a także otrzymanie należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Fakturę należy wystawić nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymano część należności od nabywcy.

Niestety dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie poczuł się uprawniony do oceny, jaką umowę zawarły strony: umowę pożyczki czy też umowę o świadczenie usług. Ta kwestia w dalszym ciągu nie została wyjaśniona.

SerwisPrawa
Dowiedz się więcej na temat: pożyczka | środki | Poznań | VAT | zaliczki | podatnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »