Odliczamy VAT od prezentów na Dzień Kobiet
Obowiązujące obecnie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dają przedsiębiorcom możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego od prezentów przekazywanych z okazji Dnia Kobiet.
Nieodpłatne przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, do których ustawa zalicza w szczególności przekazanie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Warunkiem jest jednak, aby w stosunku do przekazywanych nieodpłatnie towarów podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Opodatkowaniu nie podlega natomiast m.in. przekazywanie prezentów o małej wartości, jeżeli ich przekazanie (wręczanie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem.
Prezenty przekazywane przez przedsiębiorców swoim pracownikom, przykładowo na Dzień Kobiet, nie spełniają jednak przesłanek, na podstawie których zaliczyć można do prezentów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Wątpliwy jest bowiem ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Prawidłowym będzie natomiast zakwalifikowanie ich jako przekazania towarów (art.7 ust.2). Podatnik powinien z tego tytułu zadeklarować należny podatek VAT. Wydatków na zakup tego typu prezentów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Teoretycznie więc przedsiębiorca nie mógłby odliczyć podatku VAT z tytułu przekazania. Ustawodawca przewidział jednak korzystny dla podatników wyjątek. Zgodnie z przepisem art. 88 ust.3 pkt 3 niemożność zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów nie ogranicza prawa do odliczenia podatku w przypadku przekazania towaru na podstawie art. 7 ust.2 ustawy, jeżeli czynność ta została opodatkowana. Zatem reasumując, podatnik nabywając prezenty, w tym m.in. prezenty na Dzień Kobiet, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, jeżeli czynność przekazania tych towarów zostanie opodatkowana VAT.