Odzyskane opłaty półkowe można potraktować jako przychód z działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, który po zakończeniu działalności gospodarczej, odzyskał część poniesionych kosztów, może je rozliczyć jakby były one przychodami z działalności. Ale już odsetki musi rozliczyć odrębnie, bo są to przychody z innych źródeł - wynika ze stanowiska fiskusa.

Zdarza się, że po zakończeniu działalności gospodarczej przedsiębiorca mimo wszystko uzyskuje jakieś płatności, związane z byłą firmą. Czasem są to po prostu zaległe wpływy, a czasem przychody, wynikające z wygranych procesów sądowych.

Odzyskała pieniądze po zakończeniu działalności

Tak właśnie było w przypadku firmy podatniczki. Zajmowała się wcześniej działalnością, polegającą na sprzedaży towarów sieciom handlowym. Jednym z warunków tej sprzedaży było uiszczenie na rzecz sieci opłat za wstawienie towaru na półkę, czyli tzw. opłat półkowych.

Po zakończeniu działalności zorientowała się, że pobieranie opłat półkowych to czyn nieuczciwej konkurencji i skierowała do sądu pozwy. Obecnie sądy - jak napisała - sukcesywnie wygrywa procesy z sieciami, a sądy nakazują sieciom zwrot opłat.

Reklama

Podatniczka chciała się dowiedzieć, jak należy rozliczyć odzyskane kwoty oraz odsetki. Jej zdaniem, powinny one zostać potraktowane jako przychód z działalności gospodarczej. Wcześniej opłaty były traktowane jako koszt działalności gospodarczej, więc są one bezpośrednio z nią związane. Ustawa zaś nakazuje, aby przychody związane z działalnością gospodarczą były rozliczane w taki sposób, w jaki robiono to przez zamknięciem firmy.

Opłaty półkowe jako czyn nieuczciwej konkurencji

Odsetki to inny rodzaj przychodów

Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 16 lutego 2016 r. (sygnatura IPPB1/4511-1457/15-2/AM) zgodziła się ze stanowiskiem podatniczki co do kwot będących równowartością poniesionych opłat. Urzędnicy potwierdzili, że zwrócone opłaty półkowe należy uznać za przychód z działalności gospodarczej i rozliczyć na takich zasadach, jak rozliczana była działalność gospodarcza. Jako że podatniczka działalność rozliczała według stawki liniowej 19%, więc taki podatek powinna wyliczyć od zwróconych opłat.

Ale inaczej - jak zastrzegli urzędnicy - należy potraktować odsetki, naliczone od tych opłat i przekazane podatniczce. Według nich bowiem, odsetki zaliczane są do kategorii "innych przychodów", o których mówi art. 10 ust. 1 pkt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

I choć owe inne źródła dotyczą m.in. wypłat z funduszu emerytalnego po śmierci członka czy zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, ale urzędnicy od dawna twierdzą, że ze względu na użycie wyrażenia "w szczególności", trzeba katalog "innych przychodów" traktować jako otwarty. I od dawna tam właśnie wkładają odsetki zasądzone przez sądy.

To oznacza, że o ile kwotę odzyskanych opłat półkowych podatniczka może rozliczyć według stawki 19%, to przychody "z innych źródeł" rozlicza się według skali podatkowej. Efekt jest taki, że podatniczka będzie musiała składać dwa zeznania.

Marek Siudaj

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: przychód | odzyskanie | opłaty | supermarkety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »