Orlen rozpoczyna nowy projekt. Koncern stawia na innowacyjne rozwiązanie

Spółka Orlen zamierza rozpocząć badania rynku w kierunku odnawialnego amoniaku. Koncern chce także rozmawiać z ewentualnymi dostawcami tego surowca. Ma to być wejście na nowe rynki kapitałowe i szansa na rozwój Orlenu.

Orlen rozpoczyna badanie rynku odnawialnego amoniaku, by móc rozpocząć niskoemisyjną produkcję nawozów. To część szerszego planu na rozwój polskiego giganta.

Orlen chce inwestować w niskoemisyjne nawozy

Niskoemisyjny i odnawialny amoniak miałby posłużyć Orlenowi do produkcji nawozów, a jednocześnie pozwolić zredukować emisje w zakładzie Anwil we Włocławku. Orlen rozważa też możliwość zastosowania odnawialnego amoniaku jako źródła wodoru do produkcji lotniczych paliw syntetycznych.

"Rozpoczęte przez Orlen badanie rynku obejmie długoterminowe dostawy amoniaku powstającego z użyciem wodoru niskoemisyjnego oraz wodoru ze źródeł odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (RFNBO). Oba rodzaje amoniaku zostaną wykorzystane do produkcji nawozów i przyczynią się do dekarbonizacji obszaru downstream" - pisze spółka. 

Reklama

Orlen zwraca uwagę, że przyspieszenie transformacji oznacza wzrost zapotrzebowania Grupy Orlen na wodór niskoemisyjny lub odnawialny do poziomu ok. 350 tys. ton rocznie od 2035 r.

Orlen wchodzi na nowy rynek kapitałowy

Państwowy gigant planuje także uruchomienie pilotażowych dostaw niskoemisyjnego amoniaku w perspektywie najbliższych lat, co pozwoli na "rzetelną ocenę" efektu redukcji emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu dostaw tego surowca. Firma przekazała również, że zamierza pozyskać informację "o potencjalnych partnerstwach kapitałowych w łańcuchu wartości amoniaku".

Orlen będzie dążył do obniżenia emisyjności produkcji rafineryjnej i petrochemicznej. Jest to także związane z unijną dyrektywą RED III, która zakłada, że od 2030 r. udział wodoru RFNBO (odnawialnego, pochodzenia nieorganicznego) w całkowitym zużyciu wodoru w procesach przemysłowych wyniesie 42 proc., a od 2035 r. 60 proc.

Grupa Orlen jest właścicielem drugiego w kraju producenta nawozów - Anwilu. Rozwija także segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Na początku stycznia 2025 roku ogłosił plany osiągnięcia zysku operacyjnego EBITDA LIFO w latach 2025-2035 na poziomie 500-550 mld zł

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | nawozy | Anwil | emisja gazów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »