Reklama

Philip Morris otworzył rozbudowane Centrum Usług Wspólnych w Krakowie

Firma z USA chce zatrudnić 200 nowych pracowników. Wartość inwestycji wynosi ok. 75 mln złotych.

Philip Morris International (PMI) poinformował dzisiaj o zainwestowaniu ok. 75 milionów złotych w rozbudowę Europejskiego Centrum Usług Wspólnych w Krakowie. Inwestycja ta umożliwi dalszy rozwój Centrum oraz zagwarantuje obsługę finansową, IT, HR oraz procesów zakupowych na najwyższym poziomie dla rosnącej liczby oddziałów PMI w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Firma planuje zwiększyć zatrudnienie o 200 nowych pracowników. Krakowskie Centrum PMI obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie.

- Nasza organizacja w Krakowie jest jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków należących do Philip Morris International na świecie. Jesteśmy dumni z nieustannego rozwoju Centrum. Dzięki naszym długoterminowym inwestycjom w Polsce oraz utalentowanym pracownikom mogliśmy nieustannie rozszerzać zakres działalności oraz geograficzny zasięg Centrum - mówi Magdalena Włodek, dyrektor Centrum Usług Finansowych PMI. - Wybitne umiejętności naszych pracowników były kluczowe dla dynamicznego rozwoju Centrum na przestrzeni lat.

Reklama

Centrum Usług Wspólnych rozpoczęło swoją działalność w 2005 r. Zatrudniało wówczas tylko 17 osób. Dzisiaj zatrudnia ponad 1000. Pracownicy świadczą usługi biznesowe oraz wspierają zarządzanie strategicznymi projektami dla 120 spółek PMI na całym świecie. Liczba obsługiwanych z Krakowa rynków wzrosła z 6 w 2006 r. do ponad 50 w 2015 r. Centrum ma międzynarodowy profil, można w nim usłyszeć 30 języków. 90 proc. jego pracowników to Polacy. Poza świadczeniem usług operacyjnych dla rynków PMI, Centrum stało się ośrodkiem wiedzy dla globalnego PMI, zatrudniając wysoko wykwalifikowanych pracownków.

- Do 2014 roku zainwestowaliśmy w Polsce ponad 700 mln USD i nadal widzimy duży potencjał do rozwoju, stąd decyzja o kolejnej inwestycji i rozbudowie naszego Centrum Usług Wspólnych - mówi Edvinas Katilius, prezes i dyrektor zarządzający Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie. - Dla nas Polska to strategiczny rynek oraz ważne centrum produkcji i eksportu. To tutaj zlokalizowana jest jedna z najnowocześniejszych fabryk PMI w Unii Europejskiej, eksportująca 70 procent swojej produkcji. W sumie w Polsce zatrudniamy ponad 3000 osób. W 2014 roku odprowadziliśmy ok. 10 mld zł podatków, w tym ok. 7,3 mld zł podatku akcyzowego oraz ponad 110 mln zł podatku CIT, co czyni nas jednym z największych podatników nie tylko w województwie małopolskim, ale również w skali kraju.

Firma dba o swoich pracowników oraz wspiera rozwój ich kariery, dzięki czemu w krakowskim Centrum Usług Wspólnych wskaźnik odejść pracowników wynosi zaledwie 11 procent. Programy wspierające pracowników to m.in. firmowe przedszkole, znajdujące się obok Centrum, oraz możliwość pracy zdalnej. Co więcej, Philip Morris nieustannie zachęca do zdobywania nowych umiejętności i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Do tej pory zainwestował miliony złotych w kursy i szkolenia. Jednocześnie działa program skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, oferujący staże i praktyki. Do tej pory staż odbyło 500 osób, z których 60 proc. zdecydowało się na kontynuowanie swojej kariery w Philip Morris. Dzięki aktywnej działalności w Małopolsce, firma przyciąga specjalistów z uczelni lokalnych - ponad 50 proc. pracowników to absolwenci krakowskich uczelni.

Według magazynu "Forbes", Kraków to jedno z najlepszych miast w Polsce do prowadzenia działalności gospodarczej, również w branży usług biznesowych. Zlokalizowanych jest tutaj aż 35,7 proc. firm świadczących usługi dla biznesu w Polsce. Według raportu ABSL (2015) liczba osób zatrudnionych w centrach usług biznesowych w całym kraju wzrośnie w ciągu pięciu lat do 250 tys. Warto zwrócić uwagę, że Philip Morris był jedną z pierwszych firm, która dostrzegła potencjał Krakowa i zdecydowała się właśnie tutaj stworzyć Centrum Usług Wspólnych.

KM

Philip Morris Polska w Polsce

Philip Morris Polska jest jedną z największych firm tytoniowych w Polsce oraz jednym z największych pracodawców, zatrudniającym ponad 3000 pracowników. W skład grupy wchodzi firma odpowiadająca za sprzedaż, marketing i dystrybucję, nowoczesna fabryka, Europejskie Centrum Usług Wspólnych w Krakowie oraz firma odpowiedzialna za kontraktowanie i skup liści tytoniu. Philip Morris Polska współpracuje z ponad 3500 plantatorami tytoniu w Polsce oraz z 450 polskimi dostawcami. Na przestrzeni ostatnich 10 lat wielkość produkcji papierosów w krakowskiej fabryce wzrosła z 30 mld do ponad 50 mld sztuk rocznie i dalej rośnie. ok. 70 proc produkcji krakowskiej fabryki trafia na eksport. Produkty z Krakowa sprzedawane są na ponad 70 rynkach na całym świecie, również na tych najbardziej wymagających pod względem jakości. Do tej pory firma zainwestowała w Polsce ponad 700 mln USD.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »