Pilnuj tego limitu

Firmy, które w ubiegłym roku nie przekroczyły przychodów o równowartości 1,2 mln euro, będą mogły powrócić na księgę podatkową w trakcie roku.

Wczoraj rząd przyjął projekt zmian ustawy o rachunkowości przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on podwyższenie progu przejścia na księgi rachunkowe z 800 tys. do 1,2 mln euro. Taka propozycja zmian została już zgłoszona do Sejmu przez klub Platformy Obywatelskiej.

Nie przewiduje ona, w odróżnieniu od propozycji rządowej, możliwości powrotu na księgę przychodów i rozchodów w trakcie roku obrotowego.

Konsekwencją projektu rządowego jest to, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które osiągnęły w 2007 roku przychody ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w kwocie nie wyższej niż 4,533 mln zł będą mogły zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych do końca roku.

Profesor Zbigniew Luty, przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce uważa, że projekt podwyższenia limitu do prowadzenia pełnej księgowości jest kwestią dyskusyjną.

- Próg powinien pozostać co najmniej na poziomie 800 tys. euro - twierdzi nasz rozmówca. Ekspert wyjaśnia, że informacja płynąca z systemu rachunkowości jest pełną informacją o firmie, istotną dla zewnętrznego odbiorcy. Jest również ważna dla ewidencji podatkowej.

Z kolei możliwość powrotu na księgę podatkową w ciągu roku według Zbigniewa Lutego jest niewątpliwie propozycją korzystną dla jednostek.

- W praktyce jednak firmy, które założyły księgi rachunkowe, nie zdecydują się na powrót na ewidencję podatkową. Mogą to być tylko pojedyncze przypadki - uważa rozmówca. Zarządy, które przyzwyczają się do precyzyjnej informacji wymaganej przy prowadzeniu pełnej księgowości, nie będą chciały z niej rezygnować.

1,2 mln euro do tej kwoty przychodów nie trzeba będzie prowadzić pełnej księgowości

Reklama

Agnieszka Pokojska

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »