Plusy i minusy w UE
Polski biznes mozolnie przystosowuje się do nowej rzeczywistości, ale na spektakularne zyski przyjdzie mu poczekać - twierdzą eksperci z KPMG.
Za kilka dni upłynie pół roku, odkąd Polska znalazła się w Unii Europejskiej. Czas na pierwsze podsumowania. Z badań KPMG wynika, że przeważająca liczba podatników ocenia dołączenie do UE pozytywnie. Szczególnie podkreślane są ułatwienia w obrocie towarowym z krajami wspólnoty. Ich efekty są widoczne nie tylko w dużych firmach, ale także u małych i średnich przedsiębiorców. Pozytywy zauważają też inni doradcy podatkowi. Dostosowywanie do przepisów unijnych przebiega całkiem nieźle, biorąc pod uwagę ogrom zmian - ocenia Arkadiusz Michaliszyn z kancelarii Cameron McKenna. Przedsiębiorcy mają nadzieję na wzrost zamożności społeczeństwa, co zwiększy jego siłę nabywczą. Zdaniem ekspertów KPMG, skargi przedsiębiorców składane do Trybunału lub Komisji Europejskiej wymuszą zmiany w Polsce i zmobilizują administrację do szybszych działań, w tym do poprawy infrastruktury.
Na lepszą przyszłość mają nadzieję zagraniczni inwestorzy, co wyraża się gwałtownym wzrostem liczby zapytań o szanse rozpoczęcia działalności gospodarczej w Polsce, i to nie tylko produkcyjnej. Biorąc pod uwagę nasz zestaw umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, Polska będzie atrakcyjna jako miejsce przeprowadzania operacji finansowych - ocenia Andrzej Koliński, szef działu podatków na Europę Centralną i Wschodnią w KPMG.
Minusy akcesji są widoczne już dziś, bo dostosowanie do unijnych wymogów bardzo obciążyło polskie przedsiębiorca. Przestrzegaliśmy firmy, by zapewniły budżety na dostosowania. Większość z nich nie przygotowała się na wydatki i teraz ma z tego powodu problemy - mówi Andrzej Koliński. Możemy mieć jednak nadzieje, że najgorsze chwile mamy już za sobą. Dobrą wiadomością jest to, że drugi raz do Unii wstępować nie będziemy podsumowuje Andrzej Koliński.
Marta Filipiak
Podatkowe plusy i minusy Plusy - możliwość stosowania podatkowych dyrektyw unijnych - zniesienie ceł na import z UE - korzystniejsze rozwiązania VAT - uproszczenia związane z fakturowaniem Minusy - wdrożenie systemów IT dostosowanych do nowych wymogów podatkowych - konieczność dostosowania formuły działalności do nowych wymogów VAT - interpretacja przepisów nowych ustaw o akcyzie i VAT - dodatkowe obowiązki sprawozdawcze i dokumentacyjne (np. INTRASTAT) Źródło:KPMG