Reklama

Po pół miliona złotych dla 270 firm

Ostatni w tym roku nabór wniosków na popularny e-biznes rusza już dziś. Tym razem do rozdysponowania wśród przedsiębiorców jest kwota ponad 134 mln zł, co oznacza, że maksymalne wsparcie w wysokości 490 tys. zł może uzyskać ponad 270 firm.

W tym roku w ramach popularnego działania 8.1 PO IG ("Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej") odbyły się już dwa nabory, w których dofinansowanie zdobyło 242 spośród 1535 starających się o nie przedsiębiorców (czyli ok. 15,8 proc.).

Reklama

Maksymalna kwota dotacji na e-biznes stanowi 70 proc. poniesionych wydatków kwalifikowanych, których limit wynosi 700 tys. złotych. To oznacza, że na konto innowacyjnej firmy może wrócić maksymalnie 490 tys. złotych. Wyjątkiem są osoby, które nie ukończyły jeszcze 27 lat - w ich przypadku dotacja może wynosić 80 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli nawet 560 tys. złotych.

W ostatnim naborze 2012 r. do rozdysponowania wśród przedsiębiorców jest kwota 134,2 mln zł, co oznacza, że maksymalne wsparcie w wysokości 490 tys. zł może uzyskać - tylko w tym naborze - ponad 270 firm. Doświadczenia poprzednich dwóch lat pokazują jednak, że na maksymalne wykorzystanie wszystkich środków nie ma zbyt dużych szans.

Sprawdź wskaźniki dla firm na stronach Biznes INTERIA.PL

W 2010 r. zaostrzono bowiem znacznie kryteria merytoryczne, którym muszą sprostać starający się o dotację przedsiębiorcy (w tym czasie zmniejszono także maksymalną kwotę dotacji, która wcześniej wynosiła 850 tys. zł). Tym samym odsetek wniosków zatwierdzonych do finansowania znacząco spadł - w 2008 r. stanowił ok. 49 proc. spośród wszystkich zarejestrowanych wniosków, natomiast w ubiegłym roku tylko 10,5 proc.

Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), instytucji odpowiedzialnej za podział środków dostępnych w ramach działania 8.1, wynika również, że z dotacji na e-biznes korzysta niewielu młodych przedsiębiorców. Tax Care wyliczył, że ze wspomnianej wcześniej preferencji stworzonej z myślą o przedsiębiorcach, którzy nie ukończyli 27. roku życia, korzystało w ostatnich latach w poszczególnych naborach maksymalnie 23,5 proc. (spośród tych, którym przyznano dotację).

Może to wynikać z faktu, że większość kwoty dotacji jest wypłacana na zasadzie refundacji - najpierw pieniądze trzeba wydać, a dopiero później starać się o ich zwrot w ramach podpisanej z PARP umowy. Tylko do 30 proc. przyznanej dotacji może być wypłacone w formie zaliczki.

Co więcej, od przedsiębiorców wymaga się, by pokryli z własnej kieszeni te koszty, których nie obejmuje dotacja, czyli w przypadku osób do 27. roku życia - 20 proc. wszystkich uwzględnionych w biznesplanie wydatków. Zakładając więc, że staraliby się o maksymalną kwotę dotacji - 560 tys. zł - oznacza to, że muszą dysponować własnym kapitałem na rozwój firmy w wysokości 140 tys. złotych. A taka kwota dla początkujących, młodych przedsiębiorców może być trudna do zdobycia.

O dofinansowanie w ramach Działania 8.1 mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy lub mali przedsiębiorcy posiadający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy złożą wniosek o udzielenie wparcia:
  • nie później niż przed upływem 1 roku od dnia uzyskania wpisu przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Sądowego, licząc od dnia tego wpisu, albo rozpoczęcia działalności gospodarczej zgodnie z zaświadczeniem z Ewidencji Działalności Gospodarczej lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, licząc od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej , (dla tej grupy przedsiębiorców kwota środków do podziału wynosi 76,7 mln zł);
  • po upływie 1 roku i nie później niż przed upływem 2 lat od dnia uzyskania wpisu przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Sądowego, licząc od dnia tego wpisu, albo rozpoczęcia działalności gospodarczej zgodnie z zaświadczeniem z Ewidencji Działalności Gospodarczej lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, licząc od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej (dla tej grupy przedsiębiorców kwota środków do podziału wynosi 57,5 mln zł);
pod warunkiem, że siedziba, a w przypadku osoby fizycznej - miejsce zamieszkania, mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy, znajduje się na terenie jednego z następujących województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego. Źródło: PARP

Agata Szymborska-Sutton

-------------------------------------

"Puls Biznesu": Zanim twój wniosek trafi do kosza

Ruszył kolejny konkurs, w którym można zdobyć atrakcyjne dotacje na rozkręcenie e-biznesu. "Puls Biznesu" doradza, by uważać na wnioski, bo średnio 85 proc. projektów nie przechodzi selekcji.

Tak było w sześciu ostatnich konkursach. - Projekty są po prostu mało konkretne - wyjaśnia Radosław Runowski z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która organizuje nabór.

Jak mówi, w wielu projektach brak jednoznacznego określenia grupy odbiorców e-usług, ich wielkości i potrzeb. Zdarzają się też rozbieżne dane. W efekcie we wniosku jest zbyt wiele nieprawidłowości, by liczyć na dofinansowanie.

W ostatnim konkursie do firm trafiło 60 mln zł. Ale do podziału jest wciąż ponad 0,5 mld, a w tym rozdaniu dotacji - 134 mln. By zwiększyć swoje szanse, trzeba robić jak najmniej błędów - podkreśla Sonia Leszkowicz-Baczyńska z Europejskiego Centrum Doradztwa Finansowego.

Jak wylicza, wnioskodawcy często przeszacowują koszty i źle obliczają relację rezultat-nakład. Są też banalne błędy, jak dodatkowe zero wpisane omyłkowo w którejś z kwot. Trzeba być więc uważnym w rachunkach i pamiętać o szczegółowych analizach rynku i konkurencji - doradza. /Puls Biznesu/PAP/

Dowiedz się więcej na temat: firma | Tax Care S.A. | przedsiębiorstwa | e-biznes | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »