Podatnik odliczy VAT od zakupionego motocykla, ale od paliwa do niego już nie
Nie jest tajemnicą, że motocykl znacznie sprawniej porusza się po mieście, niż stojący w wiecznych korkach samochód osobowy. Dlatego też przedsiębiorcy, od których rodzaj prowadzonej działalności wymaga sporej mobilności, coraz częściej wybierają właśnie motocykl jako główny środek lokomocji. Decydując się na jego zakup mają jednak wątpliwości, czy przysługuje im prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od jego nabycia oraz od zakupionego do niego paliwa.
Wyjaśniając powyższe wątpliwości należy zauważyć, że prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. A mianowicie odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, zaś towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony muszą być wykorzystane do czynności opodatkowanych. Przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika m. in. z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT).
Należy jednak wyjaśnić, że z dniem 1 stycznia 2011r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2010 nr 247 poz. 1652; dalej: "ustawa nowelizująca") zmieniająca dotychczasowe przepisy specjalne dotyczące możliwości odliczania VAT od nabytych na potrzeby działalności gospodarczej samochodów osobowych. A mianowicie uchylono w art. 86 ust. 3-7a, i na okres od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. przepisy te zastąpiono art. 3-6 ustawy nowelizującej.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej w okresie od dnia wejścia w życie tej ustawy, tj. od dnia 1 stycznia 2011 r., do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.
Należy zatem zauważyć, że główny problem stanowi kwalifikacja prawna motocykla na gruncie powyższego przepisu, co wbrew pozorom nie jest takie proste. Z jednej strony, ani ustawa VAT, ani ustawa nowelizująca nie definiują w żadnym razie pojęć "samochód osobowy" i "pojazd samochodowy". W powyższym zakresie należy jednak odwołać się do przepisów Prawa o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), według których "pojazd samochodowy" to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Motocykl natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 45 Prawa o ruchu drogowym, jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem - wielośladowym.
Wobec powyższych definicji należy zatem uznać motocykl za pojazd samochody w rozumieniu ustawy nowelizującej. W konsekwencji obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r. ograniczenia wynikające z art. 3 ustawy nowelizującej mają również zastosowanie do motocykli. Stanowisko to potwierdzają liczne interpretacje indywidualne organów podatkowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 12 lipca 2012 r. (znak IPTPP4/443-276/12-2/JM) stwierdził, że: "(...) skoro motocykl wypełnia definicję pojazdu samochodowego, to mając na uwadze art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia 60% podatku naliczonego (nie więcej niż 6.000 zł) zawartego w fakturze dokumentującej jego nabycie, przy założeniu, że przedmiotowy motocykl wykorzystywany będzie wyłącznie do celów związanych z czynnościami opodatkowanymi i nie wystąpią wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy o VAT". Analogicznie Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 5 czerwca 2012 r. (znak IPTPP4/443-156/12-4/OS) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22 maja 2012 r. (znak IPPP1/443-267/11-2/MP).
Końcowo należy wyjaśnić, iż zgodnie z art. 4 ustawy nowelizującej, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1. Oznacza to, że nie można odliczać podatku naliczonego od paliwa do zakupionego motocykla.
Podsumowując powyższe, należy stwierdzić że przedsiębiorca nabywając motocykl może uwzględnić tylko 60% podatku naliczonego wynikającego z faktury nabycia, nie więcej jednak niż 6000 zł. Natomiast przy nabyciu paliwa do jego napędu nie będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Marcin Parulski
Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.