Reklama

Połączenie do Balic w końcu otwarte

28 września Koleje Małopolskie uruchomiły połączenie na trasie Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko - Wieliczka Rynek Kopalnia. Start został opóźniony o miesiąc. Inwestycja była współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej z tzw. Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Punktualnie o godz. 4:05 odjechał pierwszy pociąg z Dworca Głównego w Krakowie do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach. Na pokładzie pociągu oraz na peronie na pasażerów czekały słodkie upominki, gorąca kawa oraz gadżety od Kolei Małopolskich i PKP PLK SA - zarządcy Infrastruktury kolejowej, który zmodernizował linię na trasie z Krakowa do Balic.

Reklama

- Cieszę się, że udało nam się rozpocząć kursy na tej trasie. Jestem pewien, że krótki czas przejazdu, dogodna siatka połączeń i odjazdy pociągów o stałych godzinach szybko zyskają uznanie podróżnych, tak jak miało to miejsce w przypadku uruchomionego przez nas w grudniu 2014 r. połączenia z Krakowa do Wieliczki - zaznaczył Ryszard Rębilas, prezes Zarządu Kolei Małopolskich.

Opóźnienie oddania linii w ostatniej chwili

Otwarcie pierwotnie miało się odbyć 1 września, potem 15 września. Po raz kolejny jednak trzeba je było przesunąć w czasie. Również za pierwszym razem zmiana terminu odbyła się w ostatniej chwili. Pozwolenie na użytkowanie linii kolejowej z Krakowa do Balic PKP PLK otrzymała 15 września. Za opóźnienia inwestor wini wykonawcę. Zapewnia, że do ostatniej chwili wydawało się, że firma Astaldi zdąży wykonać wszystkie prace.

Umowę z wykonawcą w formule "zaprojektuj i buduj" za blisko 200 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały 26 września 2013 r. Dwa tygodnie temu (13 września), po zmodernizowanej linii kolejowej do Portu Lotniczego Kraków-Balice przejechał testowo pierwszy elektryczny pociąg pasażerski. Zapraszamy na fotorelację z tego przejazdu.

Od dzisiejszego poranka pasażerowie zarówno lotów krajowych jaki i międzynarodowych mogą korzystać z nowej części terminalu pasażerskiego Kraków Airport. Pierwszym lotem odprawionym w nowym obiekcie był rejs do Warszawy o godz. 5:40. - Możemy śmiało powiedzieć, że zbudowaliśmy nowe lotnisko. Choć prace jeszcze trwają już dziś pasażerowie mają zapewniony o wiele wyższy standard obsługi i komfortowe warunki - podkreślił Jan Pamuła, prezes Kraków Airport.

Bilet za osiem złotych

Połączenie Kraków Główny - Kraków Balice, jest obsługiwane od dziś przez spółkę Koleje Małopolskie w ramach przedłużenia połączeń do Wieliczki (KMŁ przewiozły na tej linii milion pasażerów w ciągu niespełna dziewięciu miesięcy).

Całą trasę z Wieliczki do Balic podzielono na trzy strefy. Bilet jednorazowy w strefie A, obejmującej odcinek Kraków Główny - Balice, kosztować będzie 8 zł. Tyle za przejazd pasażerowie płacili ostatni raz w 2009 r. Potem Przewozy Regionalne, które obsługiwały połączenie, podniosły cenę nawet do 19 zł. Należy jednak zaznaczyć, że nowa cena jest i tak znacznie większa niż w przypadku innego, podobnej długości odcinka linii do Wieliczki, również obsługiwanego przez Koleje Małopolskie - tutaj za bilet pasażerowie płacą zaledwie 3 zł.

Dowiedz się więcej na temat: dotacje unijne | Koleje Małopolskie | kolej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »