Polskie firmy nie wiedzą, jak wyliczać stawki

Nie wiemy, jak wyliczać stawki dla kierowców pracujących w Niemczech" - alarmują polscy transportowcy. Wszystkiemu jest winna, płaca minimalna u naszego sąsiada.

Jak twierdzą, brakuje jednoznacznych wytycznych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, dotyczących obowiązujących również polskich przedsiębiorców przepisów o płacy minimalnej u zachodnich sąsiadów.

Od 1 stycznia tego roku kierowcy, również polscy, pracujący na terenie Niemiec, muszą zarabiać co najmniej 8,5 euro za godzinę. Te regulacje wywołały głośny sprzeciw przedstawicieli polskiej branży transportowej - sprawą zajęła się też Komisja Europejska. Mimo to firmy znad Wisły nadal muszą zmagać się z nowymi niemieckimi przepisami.

Reklama

Niemieccy celnicy zaczęli już kontrole polskich przedsiębiorstw transportowych - pod rygorem wysokiej grzywny żądają od firm dokumentów takich jak np. rozliczenia płacowe. Na ich podstawie mają stwierdzić, czy przestrzegane są przepisy o płacy minimalnej.

Przedsiębiorcy z Polski nie wiedzą, jak mają wyliczać stawkę dla swoich pracowników - chodzi na przykład o to, czy powinni do niej wliczać ryczałty za noclegi bądź diety. Polskie przepisy na to pozwalają, ale niemieckie są niejasne. To ważne, bo może przesądzić, czy udało się osiągnąć minimalną stawkę, czy nie, a co za tym idzie - czy trzeba wyrównać wynagrodzenie pracownika.

Te niejasności sprawiają, że transportowcy nie chcą jeździć do Niemiec. Wiele firm zrezygnowało z tego kierunku, przerzuciło się gdzie indziej, a to spowodowało dalsze obniżenie stawek na innych trasach - opisuje Leszek Luda z Polskiej Unii Transportu.

Jak dodaje, przedsiębiorcy, którzy dostaną wezwania od niemieckich celników powinni zgłosić się właśnie do PUT lub do Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska - mogą tam liczyć na pomoc przy wypełnianiu dokumentów.

Paweł Balinowski

RMF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »