Pracodawca może zakazać ci dodatkowej pracy

Prowadzisz dodatkową działalność zarobkową po godzinach pracy? Pracodawca może w to ingerować i zażądać niekiedy zaniechania tej działalności. Sprawdź, jakie prawa ci przysługują.

Prowadzisz dodatkową działalność zarobkową po godzinach pracy? Pracodawca może w to ingerować i zażądać niekiedy zaniechania tej działalności. Sprawdź, jakie prawa ci przysługują.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma prawo zakazać pracownikowi wykonywania działalności konkurencyjnej. Zakaz ten może obowiązywać nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, lecz także po jego ustaniu. W obu przypadkach jest wymagane zawarcie pisemnej umowy.

- Jeśli chodzi o pracownika, którego dotyczy zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, a który odszedł z firmy, szef jest zobowiązany do wypłacania mu czasowo odszkodowania w wysokości co najmniej 25 proc. jego wynagrodzenia. Jest to rodzaj rekompensaty za to, że pracownik nie może przez ustalony okres podjąć działalności konkurencyjnej. Odszkodowania tego mamy prawo domagać się nawet, jeżeli nie wspomina o tym umowa - mówi serwisowi infoWire.pl adwokat Michał Włodarczyk z kancelarii BMSP Boryczko Malinowska i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Reklama

Natomiast jeśli dodatkowa praca wykonywana przez pracownika nie jest konkurencyjna dla szefa, zdaniem niektórych komentatorów nie może on jej podwładnemu zakazać. "Obecnie przeważa jednak pogląd, że w szczególnych okolicznościach pracodawca ma prawo umówić się z pracownikiem, że nie będzie on wykonywał innej działalności zarobkowej bądź będzie mógł to robić wyłącznie za wcześniejszą zgodą szefa. Przy czym zawarcie takiej umowy musi być uzasadnione ważnym interesem przedsiębiorstwa" - stwierdza ekspert.

infoWire.pl
Dowiedz się więcej na temat: umowa o pracę | prawo | firmy | praca dodatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »