Pralki, telewizory do recyclingu

Od soboty w całej Unii Europejskiej obowiązuje nowa dyrektywa o recyklingu starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Polska nowe prawo wdrażamy z opóźnieniem.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", nowe prawo nakłada na producentów obowiązek recyklingu sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

"Wytwórcy RTV-AGD (ale także np. komputerów) muszą zagwarantować, że stary, zniszczony sprzęt trafi do specjalnego zakładu, gdzie zostanie rozmontowany na czynniki pierwsze - 70-80 proc. z nich da się ponownie użyć" - pisze dziennik.

Zużyty sprzęt ma być zbierany m.in. za pośrednictwem sklepów, które będą musiały dogadać się z wytwórcami i firmami recyklingowymi. Stare telewizory, pralki itp. będą również zbierane w specjalnych punktach. Za ich porzucenie w miejscu do tego nieprzeznaczonym będzie nas mogła ukarać straż miejska.

Reklama

Komisja Europejska ma nadzieję, że nowa dyrektywa zmniejszy zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

"Realny czas wejścia ustawy (w Polsce - red.) w życie to początek października - mówi "Gazecie" Iwona Ciach, naczelnik departamentu polityki ekologicznej w Ministerstwie Środowiska. To oznacza, że w trakcie bożonarodzeniowego szału zakupów konsumenci będą już mogli oddawać do sklepów stary sprzęt RTV-AGD, pod warunkiem że kupią coś w zamian. Sklep nie będzie mógł pobrać za to opłaty. "Gdyby sklep odmawiał, klient może złożyć skargę do inspektoratu ochrony środowiska" - dodaje Ciach. Za łamanie przepisów ustawy grozić będą wysokie grzywny.

Resort ochrony środowiska ostrzega, że w Polsce system może nie działać, ponieważ producenci i importerzy sprzętu nie są objęci obowiązkowym limitem recyklingu sprzętu. Jeśli tak się stanie, ustawę trzeba będzie nowelizować.

INTERIA.PL/GW
Dowiedz się więcej na temat: pralki | nowe prawo | telewizory | dyrektywa | sprzęt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »