Problemy Mega Avansu
Dostawcy salonów Mega Avans alarmują, że zalega on z płatnościami za dostarczony sprzęt. Czy to koniec mega planów?
Utworzona w 2003 r. spółka Mega Avans, która uruchomiła do tej pory dwa megamarkety RTV AGD, miała w planach otwarcie w najbliższych latach kolejnych czternastu. Kapitał na rozwój miał pochodzić od inwestora finansowego, a także z giełdy. Plany Mega Avansu zaczynają się jednak sypać.
Lista wierzycieli
- Rozpoczęliśmy współpracę z Mega Avansem prawie pół roku temu. Niestety płatności za dostarczony towar (kolumny, słuchawki, kable) nie otrzymaliśmy - mówi Włodzimierz Pospiech, prezes firmy Konsbud Audio.
Maciej Kleczkowski, szef działu RTV w Konsbudzie, dodaje, że w podobnej sytuacji jest wiele innych firm. Na liście wierzycieli Mega Avansu jest m.in. spółka Sony Poland.
- W czerwcu 2004 r. odnotowaliśmy znaczne opóźnienia w regulowaniu zobowiązań przez Mega Avans. Opóźnienia rosły. W konsekwencji doprowadziły do całkowitego wstrzymania przez nas sprzedaży do Mega Avans - informuje Adriana Kaczorowska, credit manager z Sony Poland.
W ostatnich pięciu miesiącach Sony skoncentrowało się na odzyskiwaniu długu od sieci. Udało się go zmniejszyć o trzy czwarte. Do jakiej kwoty? Tego nie wiadomo.
Wielomilionowe długi
- W branży mówi się, że Mega Avans zalega z płatnościami większości swoich dostawców. Na liście jego wierzycieli może być więc nawet 100 firm - mówi pragnący zachować anonimowość szef jednej z poszkodowanych spółek. Dodaje, że Mega Avans proponuje niektórym z nich ugodę na bardzo niekorzystnych warunkach, m.in. umorzenie 50 proc. zadłużenia i wystawianie faktur korygujących. Jako alternatywę przedstawiają wierzycielom wizję upadłości Mega Avansu, w razie której odzyskanie pieniędzy lub sprzętu znacząco by się opóźniło. Niektóre z poszkodowanych firm zastanawiają się nad skierowaniem sprawy do prokuratury.
Tajemniczy inwestor
Nie wiadomo, ile wynosi całkowite zadłużenie Mega Avansu. Wierzyciele szacują je na ponad 15 mln zł. Nie wiadomo także, co było przyczyną załamania finansów Mega Avansu. Mimo wielodniowych starań, do chwili zamknięcia tego wydania "PB" nie udało się nam uzyskać od spółki żadnych wyjaśnień.
Z nieoficjalnych informacji wiadomo tylko, że Mega Avans przechodzi obecnie głębokie zmiany organizacyjne. W ostatnim czasie zmieniła się jego struktura właścicielska i zarząd.
Z danych Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wynika, że nowymi udziałowcami spółki Mega Avans zostali spółka Invest (96 proc.) oraz Adam Rafał Aleksiejuk (4 proc.). Wcześniej spółka należała do czterech regionalnych dystrybutorów RTV AGD, którzy są udziałowcami spółki Avans Polska (prowadzi mniejsze sklepy RTV AGD).
Kim są nowi właściciele i jakie mają plany wobec Mega Avansu, nie wiadomo. W obecnej sytuacji trudno im będzie namówić inwestorów giełdowych do wyłożenia kapitału na rozwój firmy.