Prokuratura ma haka na firmy

Radcy prawni obawiają się, że prokuratorzy lawinowo zaczną żądać od nich zeznawania w śledztwach przeciwko firmom. Minister zapowiada odsiecz.

Radcy prawni obawiają się, że prokuratorzy lawinowo zaczną żądać od nich zeznawania w śledztwach przeciwko firmom. Minister zapowiada odsiecz.

Krajowa Rada Radców Prawnych (KRRP) wystąpi do Andrzeja Kalwasa, ministra sprawiedliwości, z prośbą o przekonanie rządu do zmiany przepisu pozwalającego na zwalnianie radców z tajemnicy zawodowej (art. 180 & 2 k.p.k.). Powodem jest przedwczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. - Obawiamy się, że skutkiem tego orzeczenia lawinowe zwalnianie radców prawnych z tajemnicy zawodowej w celu wykorzystywania ich jako świadków w śledztwach przeciwko przedsiębiorcom. Ten wyrok ośmieli prokuratorów do żądania od radców składania zeznań, a sądom ułatwi wydawanie na to zgody. To podważyłoby zaufanie do radców, ale też miałoby fatalne konsekwencje dla firm korzystających z ich pomocy, gdyż tajemnice gospodarcze będą bardziej zagrożone. Liczymy na interwencję ministra sprawiedliwości Andrzeja Kalwasa - mówi Zenon Klatka, prezes KRRP.

Reklama

Co na to minister?

- Przepis trzeba sprecyzować. Poproszę znawców procedury karnej o opracowanie projektu nowelizacji. Myślę, że uda się przekonać Radę Ministrów do korekty - mówi Andrzej Kalwas. Trzymamy za słowo.

Ruszy lawina

Samorząd radców obawia się skutków wyroku TK. - Popieraliśmy radców Optimusa, którzy wnieśli skargę do trybunału. Teraz ten wyrok może stać się furtką dla prokuratury, by częściej domagać się przesłuchiwania radców. Byłoby to bardzo wygodne dla organów ścigania ponieważ nie musiałyby zbytnio starać się o pozyskiwanie innych dowodów w śledztwach. Oszczędzałyby czas i środki. To sytuacja niekorzystna dla radców oraz niebezpieczna dla firm - uważa Zenon Klatka.

Włodzimierz Lewandowski, sekretarz KRRP, obrazowo opisuje problem. - Wyobraźmy sobie, że ktoś poszedł do lekarza ze wstydliwą chorobą a lekarz nagle zaczyna o tym publicznie opowiadać. Czyż można do takiego lekarza mieć zaufanie? W takiej sytuacji przemilcza się pewne fakty lub więcej się do niego nie idzie. Właśnie radcom prawnym grozi utrata zaufania klientów, bo mogą być zmuszani do składania zeznań - mówi Włodzimierz Lewandowski. Dodaje, że do 2002 r. sądy bardzo rzadko zgadzały się na przesłuchiwanie radców.

- Sprawa Optimusa już to zmieniła. Takie przypadków jest więcej. Szczególnie w sprawach prowadzonych przez ABW. Wyrok trybunału może spowodować lawinę nadużyć - obawia się sekretarz KRRP.

Co robić?

Trybunał orzekł, że zwalnianie radców z tajemnicy zawodowej nie łamie konstytucji, bo ta... nie zawiera przepisu chroniącego tajemnicę radców. Jednocześnie przyznał, że zaskarżony przepis często jest wadliwie stosowany przez prokuraturę i sądy. Sędziowie TK podpowiedzieli nawet, że może warto byłoby zastanowić się nad jego naprawą.

- Jedynym ratunkiem jest nowelizacja złego przepisu i konkretnych określenie sytuacji, w których można zwalniać z tajemnicy zawodowej. Proszę pamiętać, że dotyczy on także adwokatów, dziennikarzy i lekarzy. W grudniu mamy zjazd krajowej rady i podejmiemy decyzję. Najlepiej jednak, gdyby rząd wystąpił z nowelizacją, bo wtedy byłyby większe szanse na zmianę - mówi Zenon Klatka.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: klatka | minister | firmy | haka | wyrok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »