Przedsiębiorcy chcą kolejnego ochronnego pakietu
Przedsiębiorcy chcą wznowienia działania Pakietu Antykryzysowego w zakresie prawa pracy, który wygasł 1 stycznia tego roku. Jak powiedziała IAR prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz, byłoby to korzystne dla rynku zatrudnienia.
Wyjaśniła, że rozwiązania zawarte w Pakiecie sprawiły, iż wiele osób nie straciło pracy. Dłuższy okres rozliczeniowy, stosowanie wielu różnych form zatrudnienia - to wszystko sprzyjało zachowaniu miejsc pracy - podkreśliła Henryka Bochniarz. Zwróciła uwagę, że od 1 lutego wchodzą w życie przepisy podwyższające składkę rentową po stronie pracodawców. Wzrosną więc koszty pracy. Nie można liczyć na powstawanie nowych miejsc zatrudnienia, a jedynie na zachowanie tego, co już jest.
Wznowienie działania Pakietu byłoby istotne zwłaszcza dla małych i średnich firm, gdyż dzięki temu nie pozbywałyby się pracowników - dodała Henryka Bochniarz. Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego obowiązywała od 22 sierpnia 2009 roku do 31 grudnia 2011 roku. Jak przypomina ekspert prawa pracy Piotr Wojciechowski, dawała ona możliwość skorzystania z instrumentów pozwalających na bardziej elastyczne korzystanie z przepisów o czasie pracy. Przewidywała, że maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nie mógł być dłuższy niż 24 kolejne miesiące.
Dzisiaj prawo już nie mówi, jak długi powinien być maksymalny okres zatrudnienia terminowego. Mówi natomiast, że można zawierać dwie umowy o pracę na czas określony, a ta trzecia będzie zawsze umową na czas nieokreślony. W czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej można było dwukrotnie zatrudniać pracownika w tej samej dobie.
Od nowego roku znowu jest to zakazane - zwraca uwagę rozmówca IAR. Jeśli na przykład pracownik przychodzi do pracy zgodnie z grafikiem w środę o godzinie 8.00, to w czwartek może przyjść nie wcześniej niż o 8.00. Ustawa antykryzysowa wprowadzała możliwość przyjścia o godz. 6.00 w kolejnym dniu.
Dzisiaj takiej możliwości już nie ma. Przedsiębiorcy podkreślają, że brak przewodniczącego komisji trójstronnej do spraw społeczno-gospodarczych uniemożliwił negocjacje dotyczące przedłużenia obowiązywania Pakietu Antykryzysowego. Prezydium komisji trójstronnej nie było zwoływane od pół roku. Teraz jest na to szansa, gdyż nazwisko nowego przewodniczącego jest już znane. Pracami Komisji ma kierować minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz.