Przerwa w pracy dla każdego
Niektóre z przerw w pracy przysługują wszystkim zatrudnionym, inne zaś związane są z rodzajem pracy lub dotyczą określonych grup pracowników. Podstawowy charakter ma 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy, która przysługuje każdemu, którego dobowy czas pracy przekracza 6 godzin.
Nie jest możliwym udzielenie 15-minutowej przerwy na początku lub końcu dniówki roboczej, tak, aby pracownicy później o 15 minut rozpoczynali pracę lub o 15 minut wcześniej ją kończyli. Przerwa ta nie musi być ustalona w takim samym czasie dla wszystkich pracowników.
Fakultatywny charakter ma natomiast przerwa 60-minutowa, przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Jej wprowadzenie zależy od woli pracodawcy i nie wlicza się ona do czasu pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest wprowadzenie przerw wliczonych do czasu pracy, jeśli pracownicy wykonują pracę monotonną lub o z góry ustalonym tempie. Liczbę przerw, ich długość i częstotliwość regulują przepisy wewnątrzzakładowe. System skróconego czasu pracy stosuje się dla pracowników zatrudnionych w szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach. Polega on na tym, że czas pracy skraca się poniżej 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień.
Dla mam
Przerwy przysługują także pracownicy karmiącej piersią. Przy czasie pracy dłuższym niż 6 godzin dziennie - dwie półgodzinne przerwy, przy czasie pracy do 6 godzin - jedna półgodzinna przerwa. Są one wliczane do czasu pracy, przy czym pracodawca może wyrazić zgodę na korzystanie z przerwy na początku lub na końcu dnia roboczego. Jeśli kobieta pracuje do 4 godzin dziennie, przerwa jej nie przysługuje.
Młodociani
Młodociany w wieku do 16 lat nie może pracować dłużej niż 6 godzin na dobę, natomiast młodociany powyżej 16 lat - nie dłużej niż 8 godzin na dobę. Osoby niepełnosprawne z kolei mają prawo do wliczanych do czasu pracy 15-minutowych przerw poświęconych na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.
Przy komputerze
Szczególnego rodzaju przerwy przysługują zatrudnionym przy obsłudze monitorów ekranowych. Pracownik ma prawo do co najmniej 5-minutowej wliczanej w czas pracy przerwy po każdej godzinie pracy.