Reklama

Rozstrzyganie wątpliwości związanych z PFRON

Czy w przypadku pracowników pełnosprawnych przebywających na urlopach rodzicielskich należy te osoby wliczać do stanu zatrudnienia (czyli do obliczania wskaźnika zatrudnienia osób ogółem według ustawy o rehabilitacji)?

Pracodawca wyliczając wskaźnik zatrudnienia ogółem (czyli osób pełnosprawnych) na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji - nie wlicza do niego osób pełnosprawnych przebywających na urlopach rodzicielskich. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 5 pkt 1a ustawy o rehabilitacji do liczby pracowników, o której mowa w art. 21 ust. 1 tej ustawy, nie wlicza się osób niebędących osobami niepełnosprawnymi przebywających na urlopie rodzicielskim.


2) Pracodawcy nie przysługuje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, jeżeli miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni. Czy w związku z powyższym, jeżeli tylko składki ZUS zostaną opłacone po 14-dniowym terminie, to pracodawca traci prawo do dofinansowania za dany miesiąc w całości?

Reklama

Tak. Kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 90% faktycznie i terminowo poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej 75% tych kosztów. Tak stanowi przepis art. 26a ust. 4 ustawy o rehabilitacji. Jednakże zgodnie z przepisem art. 26a ust. 1a1 pkt 3 ustawy o rehabilitacji, miesięczne dofinansowanie nie przysługuje, jeżeli miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni.

Przypominamy, że koszty płacy obejmują wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia i obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 2 pkt 4a ustawy o rehabilitacji).

W świetle powyższego, pracodawca nie traci prawa do otrzymania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, jeśli koszty płacy zostaną poniesione po terminie, o ile przekroczenie mieści się w 14 dniach.

Jak wyjaśnia PFRON, dla otrzymania dofinansowania terminowo muszą być wypłacone wynagrodzenia, opłacone wszystkie składki ZUS, a ponadto przekazane do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy.

W świetle powyższego, jeżeli pracodawca przekazał do PFRON dokumenty dotyczące dofinansowania za miesiąc, za który składki ZUS opłacił po terminie (przekraczającym 14 dni), powinien sporządzić korektę wniosku Wn-D i informacji INF-D-P za ten miesiąc i zwrócić do PFRON w całości uzyskane dofinansowanie, które zgodnie z ww. przepisami było uzyskane niezgodnie z prawem. Oprócz głównej kwoty do zwrotu wynikającej z dokumentacji wysłanej do PFRON, powinien również doliczyć odsetki ustawowe liczone jak dla zaległości podatkowych.


3) Czy na pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym, któremu ZUS ustalił prawo do emerytury możemy nadal pobierać dofinansowanie z PFRON? Nadmieniamy, że ze względu na kontynuowanie zatrudnienia ma on zawieszoną wypłatę świadczenia.

Nie. Zgodnie z art. 26a ust. 1a1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji dofinansowanie do wynagrodzeń na pracowników z ustalonym prawem do emerytury, którzy posiadają lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, nie przysługuje. Bez znaczenia jest, że pracownik ma zawieszoną wypłatę świadczenia emerytalnego.


Ubezpieczenia i Prawo Pracy Nr 22 z dnia 2013-11-10

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »