Rząd proponuje niższe podatki dla innowacyjnych firm

Droga od pomysłu do produktu będzie krótsza i łatwiejsza. Rząd przyjął projekt tak zwanej małej ustawy o innowacyjności.

Droga od pomysłu do produktu będzie krótsza i łatwiejsza. Rząd przyjął projekt tak zwanej małej ustawy o innowacyjności.

Wiceminister nauki Piotr Dardziński powiedział IAR, że przedsiębiorcy, którzy inwestują w badania naukowe, zapłacą niższe podatki. W projekcie zapisano, że akcje spółki, które są wynagrodzeniem za wynalazek, nie podlegają opodatkowaniu.

Administracja chce przedłużyć mechanizm, który działa do końca przyszłego roku. Resort nauki chce poszerzyć listę wydatków dla małych i średnich firm, które kwalifikują się do zapłaty niższego podatku. Będzie można odliczyć od niego koszty ochrony patentowej. Małe firmy będą mogły odliczyć do 50 procent kosztów. Większe przedsiębiorstwa będą mogły odliczyć 30 procent kosztów, chyba że są to wydatki osobowe. Wówczas próg wyniesie 50 procent. Okres, w którym przedsiębiorcy będą mogli dokonać odpisu podatkowego, wydłuży się z 3 do 6 lat.

Reklama

Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej zapowiada też uproszczenie procedur dotyczących komercjalizacji wynalazków. Jak wyjaśnia wiceminister Dardziński, obecnie procedura komercjalizacji wynalazku jest trudna i długotrwała.

Resort w ocenie skutków regulacji do ustawy zapisał, że koszt dla budżetu państwa w ciągu 10 lat to ponad 5,6 miliarda złotych. Przepisy mają wejść w życie z początkiem nowego roku.

Ministerstwo zapowiada kolejną, większą ustawę o innowacyjności. Do końca roku jej projekt ma być gotowy.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: firmy | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »