Samochód w leasing lub na kredyt

Środki transportu to najczęściej leasingowane aktywa, nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich krajach, gdzie taka forma finansowania funkcjonuje. Najpopularniejsze w tej kategorii to oczywiście samochody, w tym samochody osobowe.

Środki transportu to najczęściej leasingowane aktywa, nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich krajach, gdzie taka forma finansowania funkcjonuje. Najpopularniejsze w tej kategorii to oczywiście samochody, w tym samochody osobowe.

W naszych czasach samochód stał się niezbędnym aktywem do prowadzenia każdej działalności gospodarczej i nie ma tu żadnego znaczenia, czy jest to ogromny międzynarodowy koncern, czy jednoosobowa działalność gospodarcza. Każdy z tych podmiotów do normalnego funkcjonowania potrzebuje środków transportu. Oczywiście duża firma potrzebuje znacznie szerszej gamy pojazdów ? od floty samochodów ciężarowych, po luksusową limuzynę dla swojego prezesa. Firmie mniejszej wystarcza często jeden samochód, który służy nie tylko do przewozu osób, ale również w miarę potrzeb do przewiezienia niewielkich gabarytowo przedmiotów.

Reklama

W każdym z tych przypadków przedsiębiorca zdecydowany na zakup środka transportu staje przed dylematem. Jaki sposób finansowania wybrać? Oferta finansowa dostępna na rynku jest bardzo bogata. Oczywiście najłatwiej płacić gotówką, bo uwalnia nas to od szeregu formalności i czyni całą procedurę znacznie szybszą. Co jednak zrobić, gdy nie dysponujemy odpowiednią kwotą, a interesujący nas pojazd jest nam natychmiast potrzebny. W takiej sytuacji do naszej dyspozycji mamy kilka rozwiązań, a paleta odpowiednich produktów, wobec szybko rosnącej konkurencji pomiędzy pośrednikami finansowymi, szybko się poszerza. Tradycyjną metodą jest kredyt bankowy. W tym przypadku należy się jednak liczyć z długotrwałą procedurą i koniecznością przygotowania całej masy dokumentów, na podstawie których bank będzie chciał oszacować nasze możliwości spłaty zobowiązania. Konieczne stanie się również dostarczenie zabezpieczeń, które mają zapewnić pożyczkodawcy zwrot pożyczonych nam kwot. Cała procedura może zająć przynajmniej kilka dni, a pod koniec możemy się dowiedzieć, że nie jesteśmy dla banku wystarczająco wiarygodnym partnerem i niestety nie możemy dostać kredytu, który się staramy. Z takim scenariuszem często mamy do czynienia w przypadku firm o krótkim stażu, które nie potrafią się wykazać kilkuletnimi, pozytywnymi wynikami finansowymi ? czyli czynnikiem, który stanowi główne kryterium przy udzielaniu kredytów bankowych.

Najlepszą alternatywą w takiej sytuacji staje się zatem leasing. Ta forma finansowania nie doczekała się polskiej nazwy. Można jednak przyjąć, że ten obcy naszemu językowi termin na trwałe wpisał się już do naszej praktyki gospodarczej i pod taką nazwą będzie już funkcjonował. Leasing to angielskie słowo odpowiadające potocznie polskiemu słowu wypożyczenie. W uproszczeniu jest to umowa umożliwiająca jednej stronie (leasingobiorcy) używanie środka trwałego będącego własnością firmy leasingowej w zamian za specyficzne, periodyczne opłaty.

Praktyka z innych rynków pokazuje, że leasing jest bardzo popularną formą finansowania inwestycji. W grę wchodzą tu zarówno różnego rodzaju ruchomości: środki transportu, sprzęt biurowy, maszyny i urządzenia, ale też możliwy jest leasing nieruchomości. Najczęściej leasingowanym aktywem są jednak środki transportu, a w tej kategorii samochody osobowe. Jeszcze do 1 października ub.r. obowiązujące w naszym kraju przepisy podatkowe czyniły leasing samochodów osobowych całkowicie nieopłacalnym. Polacy oczywiście wynaleźli sposób na obejście tych nieżyciowych przepisów i na naszych drogach częstym widokiem stały się samochody ?ciężarowe?, którymi potrafiły być również najmniejsze samochody. Obowiązujące obecnie zdrowe zasady leasingu samochodów osobowych spowodowały, że ten segment notuje bardzo szybki wzrost. Leasingować można obecnie każdy typ samochodu. Mogą to być również samochody sportowe, kabriolety czy też pojazdy z nadwoziami typu sedan.

Leasing dla przedsiębiorcy to nie tylko szybkość i wygoda przy zawieraniu umowy leasingowej. Przygotowane przez niektóre firmy leasingowe produkty, np. EFL czy też BRE Leasing, pozwalają na odbiór interesującego nas pojazdu już w 24 bądź 48 godzin od złożenia wniosku. Tak krótkich terminów nie uda się uzyskać w żadnym banku. Kluczową sprawą pozostają względy finansowe.

Najważniejszą zaletą jest fakt, że cały czynsz leasingowy, łącznie z VAT-em, stanowi dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu. Podobnie ma się rzecz ze wszystkimi wydatkami eksploatacyjnymi. Klient ma również bardzo dużą swobodę przy określaniu własnej polityki kosztowej ? może określić wysokość wpłaty początkowej, harmonogramu spłat, czasu trwania umowy, czy też ewentualnego włączenia kosztu ubezpieczenia do czynszu leasingowego. W ten sposób leasing staje się po prostu tańszy od kredytu, a w połączeniu z zaletami pozafinansowymi czyni go to chyba najlepszym sposobem finansowania inwestycji.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: środki | osobowe | leasing | kredyt | samochody | samochod
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »