Spór o 0-700 i pietruszkę

Po dwóch stronach barykady stanęły regulator (a zanim TP) oraz Plus i Era. Wygląda na to, że w sprawie chodzi głównie o prestiż. Sieci telefonii komórkowej mają problem z numerami tzw. usług audiotekstowych.

Chodzi o numery, na które można się dodzwonić np. do wróżki, zwykle zaczynające się na 0-700. Numery te znajdują się z tzw. Planie Numeracji Krajowej (PNK), którym zarządza Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP). URTiP przydziela je poszczególnym operatorom, a 0-700 przypadły w większości Telekomunikacji Polskiej (TP). URTiP rok temu zaczął wydawać decyzje, w których stwierdzał, że operatorzy telefonii komórkowej: Polska Telefonia Cyfrowa (operator Ery) i Polkomtel (Plus GSM), posługując się również takimi numerami, czynią to bezprawnie i mają zaprzestać takich praktyk. Obie spółki zgodnie twierdzą, że jeśli nawet przypadkiem wystąpiła zbieżność numerów ich i TP, to numery komórkowe są wykorzystywane wyłącznie wewnątrz ich sieci i ktoś, kto nie jest abonentem, nie połączy się za ich pomocą z audiotele.

Reklama

- Nie ma nakazu wykorzystywania tylko PNK, nie ma też przepisów określających zasady numeracji wewnętrznej - twierdzi Elżbieta Barenbruch, radca prawny Polkomtela.

- Nie ma nawet technicznej możliwości wykorzystania przez nas numeracji przydzielonej TP - dodaje Jerzy Sadowski z kierownictwa Polkomtela. Co ciekawe, komukolwiek sąd przyzna rację, nie pójdą za tym profity dla żadnej ze stron. Operatorzy komórkowi mogliby teoretycznie podpisać z TP umowy o dostępie do audiotele za pośrednictwem numeracji TP, ale mogą też świadczyć te usługi na własną rękę.

- To po prostu zazdrość monopolisty o łamanie monopolu - komentuje Jerzy Sadowski. - Sieci komórkowe nie miały prawa wykorzystywać naszych numerów nawet na użytek wewnętrzny. Są to też sieci publiczne i powinny korzystać z numerów z puli PNK - uważa Henryk Romańczuk, adwokat TP.

- URTiP nie zgłaszał sprzeciwu, kiedy cztery lata temu informowaliśmy o wprowadzeniu usług audiotele przy użyciu obecnie zakwestionowanych numerów - replikuje mecenas Barenbruch.

Obaj operatorzy komórkowi odwołali się od ubiegłorocznych decyzji URTiP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wyrok dla Polkomtela zapadnie 10 maja, PTC czeka na rozprawę.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: Plus | operatorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »