Sposób na wyższą emeryturę z UE

Na myślenie o emeryturze nigdy nie jest za wcześnie. Podstawowe brytyjskie ubezpieczenie nie zapewni ci odpowiednich środków na starość. Możesz to zmienić, przystępując do zakładowego lub prywatnego funduszu emerytalnego.

System emerytalny w Wielkiej Brytanii w porównaniu z polskimi rozwiązaniami zakłada większą dobrowolność. Obowiązkowe jest tam tylko podstawowe ubezpieczenie, któremu podlegają wszyscy zatrudnieni. Nie gwarantuje ono jednak wysokiej emerytury. Maksymalne świadczenie, jakie możesz uzyskać z państwowej State Pension po 44 latach pracy to 84,25 Ł tygodniowo.

Zainwestuj w fundusz

Do dyspozycji masz trzy rodzaje funduszy emerytalnych: dwa prywatne Personal Pension i Stakeholder Pension oraz jeden zakładowy Company Pension. Fundusze te działają na tej samej zasadzie co w Polsce. Pieniądze ze składek inwestują na rynku finansowym.

Reklama

Personal Pension to dobre rozwiązanie dla samozatrudnionych i tych, którzy są gotowi większą cześć swoich zarobków poświęcić na inwestycje. Jego wadą jest konieczność regularnych wpłat w wysokości zadeklarowanej kwoty.

Stakeholder Pension

To nad nim powinni zastanowić się Polacy. Pieniądze można wpłacać w dowolnym czasie według własnego uznania: co tydzień, miesiąc lub jeszcze rzadziej. Co więcej, pieniądze ze Stakeholder Pension możesz w każdej chwili wycofać lub przenieść do innego funduszu. Nie poniesiesz z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat.

Wysokość twojej emerytury zależna będzie od długości okresu składkowego oraz częstotliwości i wysokości wpłat na fundusz. Minimalna składka to 20 Ł.

Według szacunkowych obliczeń, osoba odkładająca regularnie co tydzień 20 Ł, po 40-tu latach pracy może liczyć na emeryturę w wysokości 130 Ł tygodniowo (w cenach bieżących). Co razem z państwowym świadczeniem w ramach State Pension da już kwotę przekraczającą 200 Ł.

Company Pension Scheme

To ostatnia opcja, ale nie jest dostępna we wszystkich firmach. Dlatego też o możliwość udziału w zakładowym funduszu emerytalnym powinieneś zapytać swego pracodawcę. Działa on na podobnej zasadzie co wspomniane wcześniej fundusze prywatne. Środki na przyszłą emeryturę inwestowane są z regularnie potrącanych z pensji składek zatrudnionych.

W przypadku zmiany pracy twój udział zakładowym funduszu emerytalnym będzie mógł być kontynuowany dalej. Istnieje też możliwość transferu środków do innego zakładowego programu lub do prywatnego funduszu emerytalnego Personal Pension czy Stakeholder Pension.

Uczestnicząc w Company Pension Scheme podobnie jak w innych rodzajach funduszy nabędziesz prawo do ulgi podatkowej.

Listę 45 funduszy znajdziesz na stronie internetowej

www.thepensionsregulator.gov.uk/stakeholderPensions/theRegister/RegisterSearch/SchemeList.aspx.

Maciej Sibilak

Praca i nauka za granicą
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ubezpieczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »