Reklama

Strata z lat ubiegłych odliczana od dochodu uzyskanego w 2018 r.

Zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o PDOP (w brzmieniu obowiązującym w 2018 r.), o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 r. podatnicy CIT przypisują uzyskane przez siebie przychody do odpowiedniego źródła przychodów: do przychodów z zysków kapitałowych oraz do przychodów z innych źródeł przychodów, tj. w praktyce przychodów z działalności gospodarczej (do końca 2017 r. nie było takiego podziału; istniało wówczas jedno źródło przychodów - działalność gospodarcza).

Również od 1 stycznia 2018 r. ustawodawca (mocą ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; Dz. U. poz. 2175 ze zm.) wprowadził regulacje, które umożliwiają podatnikom CIT odliczanie strat tylko z tego źródła przychodów, w którym straty te powstały.

Reklama

paragraf Zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o PDOP (w brzmieniu obowiązującym w 2018 r.), o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Jednocześnie w art. 6 ww. ustawy nowelizującej wskazano, że straty poniesione przez podatników CIT za lata podatkowe poprzedzające rok podatkowy rozpoczęty po dniu 31 grudnia 2017 r. podlegają odliczeniu od dochodu stanowiącego sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów, na zasadach dotychczasowych, tj. na zasadach obowiązujących do końca 2017 r. (obowiązywały wówczas podobne zasady odliczania straty podatkowej jak w 2018 r., z tą różnicą, że strata była odliczana od "ogólnego" dochodu, nie było bowiem, jak wspomnieliśmy, podziału na źródła przychodów).

wykrzyknik Spółka z o.o., która poniosła stratę za 2017 r., może ją odliczyć - nie więcej niż 50% kwoty tej straty - od łącznego dochodu uzyskanego za 2018 r., tj. zarówno od dochodu z zysków kapitałowych, jak i z działalności gospodarczej.

Podobnie wynika m.in. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 19 grudnia 2018 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.416.2018.2.MS, w której organ podatkowy stwierdził:

"(...) Rozliczenie starych strat z przyszłymi dochodami, po wprowadzeniu wyodrębnienia źródeł przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, wiąże się z "technicznym" niedopasowaniem starych i nowych regulacji w zakresie rozliczania strat z lat ubiegłych. (...) Powyższe "techniczne" niedopasowanie zostało wyeliminowane poprzez przyjęcie, iż podatnicy będą odliczać straty za lata podatkowe poprzedzające rok podatkowy rozpoczęty po dniu 31 grudnia 2017 r. od dochodu łącznego, o którym mowa w art. 7 ust. 1 znowelizowanej updop (czyli niezależnie od źródła ich uzyskania) na takich samych warunkach jak dotychczas, tj. w ciągu 5 następujących po sobie lat podatkowych w wysokości nie większej niż 50% kwoty poniesionej straty na jeden rok podatkowy, według kolejności oraz proporcji wybranej przez podatnika. (...)"

UWAGA! Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r., podatnicy CIT mogą odliczać straty podatkowe na dwa sposoby. Mogą przyjąć sposób opisany w tym artykule lub mogą odliczyć stratę jednorazowo, w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5.000.000 zł (nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty). Zaznaczamy, że to jednorazowe odliczenie straty ma zastosowanie dopiero do strat powstałych począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2018 r.


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 8 z dnia 2019-03-10

GOFIN podpowiada

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »