Sytuacja pracowników przywróconych do pracy
Sąd Najwyższy rozstrzygnął zagadnienie zawarte w pytaniu prawnym, dotyczące odszkodowania dla bezprawnie zwolnionego pracownika, którego przywrócono do pracy wyrokiem sądu rejonowego i który otrzymał miesięczne wynagrodzenie za okres pozostawania bez zatrudnienia, a także domagał się od pracodawcy odszkodowania cywilnego.
Pytanie sądu okręgowego było następujące: "Czy w sytuacji przywrócenia pracownika do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy oraz podjęcia przez niego pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku, pracownik nabywa prawo do dochodzenia odszkodowania na podstawie Kodeksu cywilnego stosowanego przez art. 300 Kodeksu pracy, ponad przysługujące mu zgodnie z art. 47 Kodeksu pracy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?".
Zgodnie z podjętą uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego (sygn. akt: I PZP 2/09): "Pracownik, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach przez sąd pracy po ustaleniu, że wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, nie ma prawa do odszkodowania na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego ponad przysługujące mu na podstawie art. 47 K.p. wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy".
Skład orzekający podejmując powyższe rozstrzygnięcie nawiązali m.in. do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2003 r. (SK34/01), zgodnie z którym w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu spółdzielczych umów o pracę pracownikom przysługuje wyłącznie przywrócenie do pracy lub wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia.
Powyższa uchwała oznacza, że pracodawcy, którzy bezprawnie rozwiązali ze swoim pracownikiem umowę o pracę, po przywróceniu go do pracy nie będą musieli wypłacić mu odszkodowania, a jedynie wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia na podstawie art. 47 Kodeksu pracy (za maksymalnie dwa miesiące).
W oparciu o treść powyższej uchwały należy także przyjąć, iż przywrócenie do pracy na dotychczasowych zasadach oraz wynagrodzenie za okres pozostawania bez zatrudnienia powinno w pełni zaspokoić roszczenia przywróconego do pracy pracownika.